Malý průsvitný gekon žijící v poušti dokáže svítit ve tmě a musí si pravidelně olizovat oči

Přidat na Seznam.cz

Gekon (Pachydactylus rangei) se vyskytuje v Africe jižně od Sahary, především v Namibii. Protože jsou tito gekoni noční tvorové, žijí většinou zahrabáni v hlubokých norách v pouštním písku, kde je přes den mírná vlhkost. Na povrch se odváží pouze tehdy, když teplota v poušti v noci klesne.

Tito gekoni mají průsvitnou kůži, většinou hnědé nebo šedé barvy s růžovým podtónem, která jim pomáhá splynout s pouštním prostředím. Jejich tenké nohy s blánami jim pomáhají hloubit nory. Umožňují jim také běhat po jemném písku. Přilnavé polštářky na prstech mají navíc řady destiček zvaných lamely, které jsou pokryty tisíci mikroskopickými háčkovitými výstupky. Ty zachycují všechny drobné nerovnosti povrchu a pomáhají gekonům při šplhání.

Měří okolo 10-15 cm a dožívají se až 5 let. Jejich velké oči se svislými zornicemi jsou tmavě hnědé a červené. Stejně jako většina gekonů postrádají oční víčka. Místo toho jsou oči pokryty průhlednou blánou, která se čistí pravidelným olizováním.

Jsou známí jako neefektivní lovci, protože jejich kořist, například kobylky, malí pavouci a všichni členovci dostatečně malí na to, aby je mohli strávit, se jim snadno vyhnou. Díky tomu, že loví v noci, však mohou využít nedostatku konkurence a to, kdy jsou hmyz a pavouci mimo svou ostražitost. Jejich velké oči a svislé zornice jim napomáhají k lepšímu nočnímu vidění.

Jejich tělo dokáže svítit pomocí pigmentových buněk kůže, které jsou naplněny krystaly guaninu. Tyto buňky, nazývané iridofory, umožňují gekonovi svítit ve tmě.

Samci mezi sebou často bojují, zejména pokud jsou spolu ponecháni o samotě v zajetí. Jedná se o většinou samotářský druh. Období rozmnožování začíná na jaře (duben/květen). Vejce jsou zahrabána ve vlhkém substrátu o teplotě kolem 30 °C. Mláďata se líhnou asi za osm týdnů.

Přežití gekonů ohrožuje lidská činnost. Lidé je loví pro potravu a v mnoha oblastech byla jejich stanoviště zničena. Byly přijaty některé zákony, které je pomáhají chránit.

Zdroj: ADW, LiveScience