Od jaké doby se mohou koupat malé štěňata a mohou se koupat vůbec?

Přidat na Seznam.cz

Narození štěňátek v domácnosti bývá většinou radostnou událostí. Štěňata lákají na mazlení a chytání. Proč by také ne, když malé neuvědomělé štěňátka jsou krásné podobně jako jiné mláďátka. Ve snaze o přehnanou péči ale člověk nejednou udělá rozhodnutí o kterých se vhodnosti jen domnívá.

Jedno z nich je koupání. Koupání štěňátek je velmi špatný nápad už na začátku a postupně si řekneme proč.

Čerstvé štěňata nekoupejte
Štěňata nebo koťata, které se právě dostaly na svět a žijí své první dny, nekoupejte. V žádném případě ne ve vodě s mýdlem, či jakýmkoliv šamponem. V některých případech nemusí být problém jen lokálně omýt vodou, nebo suchou utěrkou, papírovou utěrkou na čištění nějakých hrubších nečistot zachycených o tělíčko.
Štěňata, které sají se nekoupou. Postará se to, podobně jako při kočkách, matka jazykem. Takto je to evolučně dáno, že tím hlavním a také často jediným čističem je matka malých štěňátek. Pouze ve velmi nutných případech můžeme hovořit maximálně o dvou koupáních za měsíc.

Koupání přitom spočívá v namočení tlapek ve velmi malé hladině vody, aby nedošlo k vdechnutí vody.

Veterinář radí
Koupání štěňátek závisí i na zdravotním stavu. Je možné přinést čerstvě narozena mláďata na kontrolu k veterináři. V takovém případě a také v závislosti na plemeni, může dát doporučení na mytí srsti. U některých dermatologických stavů může být jakékoliv koupání nežádoucí. U jiných zase žádoucí.

Mláďata, která jsou odstavena od kojení matkou, čili už nesají, můžete koupat bez výraznějších omezení a rizik.