Toto jsou 3 spolehlivé způsoby, jak se sblížit s kočkou a vybudovat si s ní dokonalý vztah

Přidat na Seznam.cz

Navazují se některé kočky snadněji? A ten stereotyp, že kočky jsou odměřené, není vlastně ani tak zcela pravdivý. Nicméně u náročnějších kočkovitých šelem může být potřeba trochu práce, abyste si zasloužili její důvěru. Koneckonců, každá kočička má výraznou osobnost a je naší povinností jako rodičů domácích mazlíčků to respektovat a snažit se jim vyjít vstříc.

Kočkám je třeba věnovat náležitou pozornost

Sbližování s kočkou probíhá úspěšněji, pokud věnujete pozornost jejich komunikačnímu stylu, uvádí DailyPaws. Kočka se vám může snažit stále něco sdělit tím, že se o vás bude otírat, mňoukat nebo vrtět ocasem. Snaží jí jen pozorovat a pozorně naslouchat. Mezi vytvoření pevného pouta patří i to, že jí poskytnete dostatek hraček, jelikož se váš čtyřnohý mazel nebude tak nudit.

Jsou některé kočky víc přátelské?

Existuje několik kočičích plemen, která mají pověst jedněch z nejpřátelštějších koček. Patří mezi ně mimo jiné:

  • Barmské kočky
  • Devon rex
  • Mainská mývalí kočka
  • Ragdoll
  • Siamská kočka

Pamatujte ale na to, že každá kočka je individuální. Podle studie z roku 2019 existují korelace mezi genetikou a určitými rysy chování. Jinými slovy vaše siamská kočka se nemusí chovat jako jiná siamská kočka a může se svým chování zcela lišit. Veškeré osobnostní rysy jsou výsledkem kombinace genetiky, prostředí a socializace.

Jak si tedy s kočkou vytvořit pevné pouto?

Vytvoření pouta s kočkou nevyžaduje žádnou magii. Stačí jen trocha empatie.

Udělejte ze svého domova jejich šťastné místo

Všem  kočičkám prospívá prostředí, které zahrnuje:

Bezpečné, teplé prostory s dostatkem zákoutí pro úkryt a prostory na šplhání. Skvěle tak poslouží kočičí stromy.

Dostatek misek na jídlo, vodu a bedýnek na stelivo. Na jednu kočku připadají dvě toalety. To je důležité vzít v potaz, pokud máte vícero koček.

Uspokojte kočičí čich. Pro kočky je zásadní, aby poblíž měly neustále věci, kde mohou cítit svůj pach. Proto neuklízejte všechny předměty najednou. Také silné vůně, jako jsou čisticí prostředky a osvěžovače vzduchu, mohou být pro kočky nepříjemné, a dokonce stresující, proto používejte pokud možno nevonné.

Poskytněte kočce dostatek herních interakcí

Škrábání, šplhání, skákání a pravidelné honičky jsou činnosti, které k vaší kočce zkrátka patří. Pokud máte kočku jen doma, nezapomínejte na její přirozenost a snažte se jí poskytnout co nejvíce hraček, které ji uspokojí. K tomu skvěle poslouží interaktivní hračky.

Poskytnout jí můžete taky prostor ke šplhání a vytvořit jí i „horolezeckou stěnu“.

Vytvářejte důsledné a pozitivní interakce

Pouto mezi kočkou a majitelem se dá také snadno prohloubit následujícími způsoby:

  • Umožněte kočce, aby měla kontrolu nad sociálními interakcemi, a také jí dovolte, aby se přiblížila nebo se vzdálila podle toho, jak se zrovna cítí. Pokud nechce být na vašem klíně nebo se chovat, nenuťte ji k tomu. Kočka by se vás pak mohla začít bát a byla by ve stresu, což by se začalo projevovat i na její fyzické stránce.
  • Během manipulace s kočkou na ni mluvte a věnujte jí dostatek pozornosti. A to platí obzvláště v případě, čeká-li vás návštěva veteriny, která je pro zvíře stresující.
  • Kočku v žádném případě netrestejte! A to ani fyzicky, ani psychicky. Kočka se může také začít bránit a být agresivní.

Pamatujte na to, že kočka nedokáže rozeznat, jaké chování je špatné a jaké je to dobré. Proto se držte výše zmíněných rad, díky kterým se vaše kočka stane skvělým společníkem.

Zdroj: dailypaws.com, redakce