Pitbull: Snad nejděsivější pes, který byl vyšlechtěn na bojové zápasy, ve skutečnosti není tak agresivní, jak vypadá

Přidat na Seznam.cz

Dobrmani, rotvajleři a němečtí ovčáci byli na prvním místě seznamu psů, kteří byli v nepříliš vzdálené minulosti považováni za nebezpečné. V dnešní době se pitbulové často objevují na titulcích a jen zřídka jsou to dobré zprávy. Opravdu je toto plemeno tak nebezpečné?

Pitbullové mají špatnou pověst

Majitelé pitbullů a někteří odborníci říkají, že tito psi nejsou vůbec takoví, jaké je známe z médií. Říká se, že psi nejsou ze své podstaty agresivní, ale v mnoha případech trpí v rukou nezodpovědných majitelů, kteří po tomto krásném plemeni chtějí agresivní chování. Dobře vycvičený pitbull je ve skutečnosti jedním z nejúžasnějších, nejinteligentnějších a nejjemnějších psů, jaké si lze představit.

Zajímavé také je, že pitbull jako takový neexistuje. Termín „Pitbull“ není pes jako takový, ale obecná nálepka pro několik psích plemen s podobným původem, vzhledem a temperamentem. Čtyři plemena typu pitbull jsou americký pitbull teriér, americký stafordšírský teriér, stafordšírský bulteriér a americký bully.

Pes, který byl vyšlechtěn k zabíjení

Historii pitbulla lze vysledovat až do počátku 19. století ve Spojeném království. Pitbulové byli původně vyšlechtěni ze starých anglických buldočků (tito psi jsou vzhledem podobní dnešnímu americkému buldokovi), kteří si svou popularitu získali na Britských ostrovech v krutém krevním sportu známém jako „bull baiting“. Jeden až dva buldoci byli vycvičeni tak, aby obtěžovali býka celé hodiny, dokud zvíře nezkolabovalo únavou, zraněními nebo obojím. Tyto zápasy se konaly jen pro zábavu. Poté ale přišli zápasy psů, buldoci se křížili s teriéry a tak vznikl první pitbulteriér. V obou případech měli psi jediný úkol – uštvat soupeře. Je proto až překvapivé, když si uvědomíme, že se z těchto psů stali milovaní členi rodiny.

zdroj: Love a Bull, WebMD, LoveYourDog