Měkká stolice u psů může být příznakem tohoto hrozného parazita

Přidat na Seznam.cz

Majitelé psů a koček se nikdy nepřestanou učit. To se bohužel týká i nemocí a infekcí, které mohou postihnout jejich čtyřnohé přátele.

Často se stává, že se setkáváme s příznaky, které neznáme nebo je nepovažujeme závažné. Pes může zvracet nebo mít průjem. Majitel není obvykle znepokojen. Měkká stolice u psů může být naopak příznakem tohoto hrozného parazita.

Jde o střevního parazita, který může napadnout žaludek psů i koček. Ačkoli je giardie rozšířená, zejména v některých oblastech může probíhat bez příznaků. Největší riziko hrozí štěňatům, jejichž imunitní systém ještě není dostatečně vyvinutý, a starším nebo nemocným zvířatům. Bohužel se však i u zdravého psa mohou objevit nepříjemné příznaky.

Hlavními příznaky nákazy jsou:

měkká stolice, i když ne nepřetržitě;
dehydratace a hubnutí;
zvracení;
horečka;
krvavé stolice;
selhání růstu u štěňat.

Tento parazit se přenáší ústy. Pes nebo kočka obvykle očichají nebo pozřou kontaminovanou potravu, vodu, půdu nebo výkaly. Z tohoto důvodu se giardie velmi často vyskytují v přelidněném prostředí, např. v parcích nebo psích parcích, nebo v nečistých prostorách. Ve vzácných případech se místem nákazy stává i kočičí záchod. Giardióza může postihnout i člověka. Hlavními příznaky jsou opět průjem, křeče v břiše, únava a plynatost.

Neléčená giardióza může přejít do chronické formy oslabení. Proto je třeba ji včas odhalit, což lze pouze pomocí specifického testu na stolici. Výsledek se dostaví během několika minut a léčba může být velmi zdlouhavá a měl by ji předepsat pouze veterinární lékař. Běžná parazitika proti giardiím neúčinkují a nezabrání nákaze v budoucnu. Pokud je našemu zvířeti diagnostikován tento parazit, můžeme mu pomoci zakoupením probiotik a mléčných enzymů. To pomáhá střevu odstranit parazita.