Mezi nejneškodnější zvířata na světě patří kapustňák, ksukol a řada dalších
Některá zvířata jsou opravdu děsivá a máme dobré důvody držet si od nich uctivý odstup. Nikdo se nechce zaplést s krokodýlem, žralokem nebo kojotem. Existují ale v přírodě i neškodná zvířata? Rozhodně ano! A v dnešním článku se dozvíte, o která se jedná.
Lamy
Věděli jste, že lamy byly v zahraničí klasifikovány jako terapeutická domácí zvířata? Lamy (Lama Glama) jsou příbuzné velbloudům, připomíná AZAnimals. Zatímco lamy jsou již dlouho spojovány s andskými kulturami, ve Spojených státech a Evropě se staly velmi populárními. Jejich inteligence, mírná povaha a měkká, huňatá srst z nich dělají fajn parťáky. Lamy se také rády pohybují v blízkosti člověka, a navzdory své mírné povaze jsou vynikajícími hlídači hospodářských zvířat. Nebojí se neohroženě utkat s kojoty či jinými predátory.
Kapustňák
Kapustňák (Trichechus) je býložravec, který není agresivní a neloví jiné druhy. Toto mírumilovné zvíře, tráví většinu dne tráví spánkem a líným plaváním. Kapustňáci jsou navíc společenští tvorové, kteří si k sobě vytvářejí silné vazby. Tato neškodná zvířata používají ke komunikaci s ostatními kapustňáky řeč těla a fyzické doteky. Navzdory své velikosti nejsou agresivní a s ostatními zvířaty nebojují. Bohužel jsou ale kriticky ohrožení. Ve většině zemí platí zákaz jejich lovu nebo rybolovu a v mnoha dalších zemích byly přijaty zákony, které nařizují lodím pohybovat se pomalu v oblastech jejich výskytu. Největší hrozbu pro ně představují lodní šrouby, protože tito mírní obři dávají přednost mělké vodě.

Panda červená
Navzdory svému jménu není panda červená (Ailurus fulgens) příbuzná s pandou velkou, která pochází z Číny. Panda červená žije v horských pásmech Himálaje. Svým zbarvením připomínají mývaly, a zároveň jsou neškodní. Nejraději tráví dny spánkem a noci chroupáním rostlin. Kdysi byly pandy červené loveny téměř do vyhubení, dnes čelí hrozbě ztráty životního prostředí a klimatických změn. I ony jsou kriticky ohrožené.
Manta obrovská
Manta obrovská či rejnok manta je neškodný mořský tvor. Je to největší z druhů rejnoků. Rejnok manta, známý také jako ďábelský rejnok, může dorůst do velikosti 3 až 5 metrů s rozpětím ploutví kolem 6 a 9 metrů. Manta neútočí na jiná zvířata ani na člověka. V některých zemích bylo kdysi běžné, že se potápěči a plavci na těchto něžných obrech svezli. Obvykle žijí v tropických vodách a živí se menšími rybami.
Ksukol ocasatý
Tento noční primát (Daubentonia madagascariensis) pochází z Madagaskaru. Ksukol má velké oči, kostěné drápy a dlouhý nos. V průměru váží 2 až 3 kg, délka těla dosahuje 40 cm a délka huňatého ocasu dosahuje dalších 40 cm. Ksukol vychází ven v noci a na stromech loví hmyz a larvy. Je to neškodný, samotářský tvor, který patří k madagaskarským endemitům. Navzdory jeho plachému chování je podle místních pověr předzvěstí smrti, nejspíše kvůli své noční povaze a vzhledu podobnému Glumovi. Z tohoto a dalších důvodů, včetně ztráty životního prostředí, je ksukol kriticky ohrožen.
Ovce
Něžné ovce (Ovis aries) jsou někdy terčem posměchu, protože jsou velice učenlivé, ale neznamená to, že by byly hloupé. Ovce má totiž úžasnou paměť a dokáže rozpoznat více než 50 jednotlivých zvířat a lidí. Ovce jsou domestikovány již tisíce let a mnoho lidí oceňuje jejich klidnou a moudrou povahu. Těší se ze společnosti koz, koní a psů. Ovčí samice jsou starostlivé matky, které dokáží rozpoznat svá jehňata jen podle hlasu. Kromě toho se jedná o velice společenská zvířata, která si vytvářejí úzké vazby se svými lidmi i mezi sebou navzájem.
Zdroj: a-z-animals.com, Youtube