Může pes trpět depresemi? Ano! Jak to poznat a jak svému chlupáčovi pomoci?

Přidat na Seznam.cz

Psi mohou být tak energičtí a veselí, že je někdy snadné zapomenout, že také bojují. Smutek nebo osamělost u psů může vypadat různě, od letargie a častějšího spánku až po nezájem o obvyklé činnosti. Pokud jste si v poslední době všimli, že se váš pes chová jinak, možná bojuje s depresemi, píše portál Paw Tracks.

Možná si kladete otázku, jak se můžete o depresivního psa postarat, a my pro vás máme odpovědi! 

Mohou mít psi depresi?

I když neradi myslíme na to, že jsou naši chlupáči smutní, je pravda, že i psi mohou trpět depresemi stejně jako lidé. Psí deprese nemusí být tak emocionálně složitá jako deprese, která postihuje lidi, ale může se projevovat mnoha stejnými způsoby.

Mnoho příznaků deprese může být stejných, jako když se pes cítí fyzicky nemocný nebo trpí bolestí. Proto je nezbytné domluvit si schůzku s veterinářem, pokud se váš pes chová divně. Obecně platí, že pokud pes zpomaluje nebo se zdráhá zapojit, zejména pokud nedošlo k nějaké události, která by změnila jeho život, pak to nejspíš souvisí se zdravotními problémy nebo bolestí. 

Co způsobuje depresi u psů?

K vyvolání deprese u psů může stačit událost, která změní jejich život. Může jít o cokoli od úmrtí majitele nebo zvířecího společníka až po stěhování, změnu režimu nebo dokonce změnu v jejich sociálním prostředí.

Možné příznaky deprese u psů:

  • nízká úroveň aktivity
  • izolace
  • ztráta zájmu o věci, které mají rádi
  • změna stravovacích návyků
  • změna spánkových návyků
  • vytí, kňučení a nové hlasové projevy
  • nezvyklá agresivita

Pokud se u vašeho psa projevují depresivní příznaky, neobviňujte se. Může se stát, že svému psovi poskytujete přiměřené množství pohybu, obohacení, hry a výcviku, a přesto trpí strachem, úzkostí a depresemi.

Psychické zdraví psů je výsledkem kombinace několika faktorů. Vliv může mít genetika, prostředí, rané životní zkušenosti a každodenní interakce. Může vám pomoci zamyslet se nad všemi nedávnými změnami nebo potížemi v životě vašeho štěněte, ale nebuďte frustrovaní, pokud vás nic nenapadne. Učení pro rodiče domácích mazlíčků nikdy nekončí.

Jak můžete rozveselit depresivního psa?

Přestože psi často dokáží najít cestu z deprese sami, existuje řada věcí, kterými se jim můžete pokusit pomoci z jejich nálady. Zvažte, zda svému pejskovi nenabídnout více pozornosti nebo nezvýšit jeho aktivitu prostřednictvím procházek a hry. Může to být cokoliv, co je přiměje vrtět ocasem!

Pokud svému chlupatému kamarádovi nabídnete další interakci mezi psy, ať už v psím parku nebo doma, může ho to povzbudit, aby se vymanil ze své ulity. Pokud pes nedávno ztratil čtyřnohého kamaráda nebo se od něj odstěhoval, pomůže mu to zlepšit náladu, ale socializace a hra se pravděpodobně bude líbit každému psovi.

Je důležité mít na paměti, že k psím depresím může přispívat i nuda a celkový nedostatek naplnění. Psi, kteří byli vycvičeni k nějaké práci, například pastevecká plemena, mohou být náchylnější k depresím, úzkostem a dalším problémům s chováním. Hlavolamy, pomalá krmítka a další interaktivní předměty mohou nabízet stimulaci, nic však nemůže nahradit pohyb, společnost a projevy náklonnosti. Výcvik založený na odměnách může vašemu psovi pomoci cítit se úspěšně. Jen nezapomeňte na pamlsky!

Jakkoli se může zdát, že psí deprese je skličující, doufáme, že ji společně se svým pejskem zvládnete překonat. Neváhejte se obrátit na svého veterinárního lékaře a požádat ho o radu. Ten může určit, zda se skutečně jedná o depresi a co můžete udělat pro to, abyste náladu svého psa zlepšili. Existuje tolik věcí, které můžete proti depresi vyzkoušet. Máte na to!

Zdroj: pawtracks.com