Na leoparda se vrhla matka mláděte prasete bradavičnatého

Přidat na Seznam.cz

Leopardi jsou jedním z pěti druhů velkých koček rodu Panthera, kam patří také tygři, lvi a jaguáři.  Tato zvířata jsou masožravci, ačkoli mají jeden z nejrozmanitějších jídelníčků ze všech druhů koček. Většinu leopardího jídelníčku tvoří velká kořistní zvířata, jako jsou antilopy, ale konzumují také malá zvířata, ještěrky, hmyz, ptáky a primáty.

Vynikající lovci

Leopardi loví především v noci. Jsou zdatní šplhouni a svou kořist často dopravují do korun stromů, kde ji buď hned zkonzumují, nebo zahrabou pro pozdější konzumaci, píše A-Z-Animals. Tyto velké kočky se stravováním na stromech vyhýbají obtěžování ze strany šakalů a hyen. Když levhart zabije velkou kořist, může mu tato potrava vydržet až dva týdny.

Kompilační video na YouTube ukazuje, jak intenzivní jsou tito lovci při hledání dalšího jídla. Prasata bradavičnatá, která jsou denními tvory, tráví většinu svého života hledáním potravy. Obvykle žijí v rodinných jednotkách. Prasata bradavičnatá mají zvláštní chování, kdy okusují a shánějí potravu na malém prostoru a přitom si klečí na předních kolenou. V noci tráví čas v norách, do kterých chodí pozpátku.

Brání svá mláďata

Roční mláďata a dospělé prasnice se svými potomky tvoří matriarchální skupiny. Selata kanečci nevychovávají a mimo páření se s prasnicemi stýkají jen zřídka. Nelze popřít, že mateřská láska dokáže přenést hory i v říši zvířat.

Když se leopard pokouší vrhnout na mládě prasete bradavičnatého a zaútočit na něj, matka si to nenechá líbit. Můžeme vidět, jak se karta obrací, když bradavičnaté prase velkou kočku pronásleduje. Nezapomeňte, že prasata bradavičnatá jsou mnohem menší a výrazně pomalejší než tyto kočkovité šelmy. Přesto se praseti podaří leoparda dohnat a snaží se mu pomstít.

Ačkoli v přírodě existuje přirozený řád věcí a potravní řetězec, vždy se vyskytnou situace, kdy dojde k neočekávanému. Dá se předpokládat, že to byl vzkaz pro všechny ostatní velké kočky v oblasti. Když se máma vrací do doupěte, může si být jistá, že její rodina je v bezpečí před divokou a hladovou kočkou.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube