Na plážích Jižní Karolíny byly vyplaveny stovky hvězdic

Přidat na Seznam.cz

V posledních týdnech se na pobřeží Jižní Karolíny objevily stovky mořských hvězdic. Turisté i místní obyvatelé si těchto uvízlých ostnokožců všimli na plážích ostrova Hilton Head Island. Přesný počet sice nebyl potvrzen, ale hvězdicovití tvorové se i nadále ve velkém počtu usazují na pobřeží, uvádí portál Newsweek.

Přestože je na ně strašidelný pohled, ve skutečnosti uvízli v důsledku přírodního jevu, který se v oblasti vyskytoval již dříve. K uvíznutí hvězdic může dojít kdekoli na světě, obzvláště časté je však v tomto místě v Jižní Karolíně.

Počet mořských hvězdic, které jsou v současné době vyplavovány na břeh ostrova, je menší než při předchozích hromadných uvíznutích, kdy byly na břehu tisíce těchto živočichů. Vědci se domnívají, že k tomu dochází proto, že hvězdice žijí mezi linií přílivu a odlivu. Hvězdice se zahrabávají do písku a mohou se odhalit, když se náhle změní směr přílivu a odlivu.

Ačkoli je to častější v letních měsících, uvíznutí může následovat po extrémních povětrnostních podmínkách – ať už je chladněji, nebo tepleji. Při nižších teplotách studenokrevní mořští živočichové ztuhnou a jsou méně pohybliví – to může způsobit, že je proudy odnesou bez schopnosti plavat. Když se teplota náhle oteplí, živočichové se zbaví vlastních končetin. Jedná se o taktiku přežití, kterou se chrání před přehřátím.

Když se hvězdice začaly vyplavovat na pobřeží, panovaly teploty kolem 16oC. Dalším vysvětlením může být silnější proudění, které je rovněž způsobeno změnou počasí. V takovém případě byly hvězdice pozorovány, jak se stáčejí do tvaru koule. Dělají to proto, aby je proudy unášely rychleji.

Před hromadným uvíznutím bylo v roce 2018 na plážích Lowcountry spatřeno ležet více než 1 000 hvězdic, uvedl místní zpravodajský server. A v roce 2014 bylo na ostrově Fripp u Jižní Karolíny vyplaveno na břeh kolem 100 000 těchto živočichů. Hvězdice nemohou dýchat, aniž by byly ponořené, což znamená, že pokud jsou vytaženy z vody, mohou během několika sekund zemřít. I když však uvíznou na mělčině, neznamená to, že jsou mrtvé. Hvězdice jsou živé, pokud se jejich drobná chapadla na spodní straně stále pohybují.

Zdroj: newsweek.com, Facebook