Naštvaná losice prožene grizzlyho. Honička skončí rozbitou výlohou

Přidat na Seznam.cz

Pár videí zaznamenávajících střet losa a medvěda už tady máme. Někdy má navrch zamýšlená kořist, jindy predátor. Aby ale los prohnal medvěda tak, že dezorientovaná šelma v plné rychlosti narazila do oken hotelového baru, až sklo řinčelo, to tu ještě nebylo.

Národní park Glacier se rozkládá ve státě Montana u kanadsko-amerických hranic. Zde na úbočích dvou hřebenů Skalistých hor a na březích více než 130 jezer žijí losové, medvědi grizzly, rosomáci, rysové či bílí kamzíci. Je jasné, že mezi tolika sousedy, potenciálními konkurenty, či dokonce nepřáteli dochází dennodenně k nějakému střetu.

Níže přiložené video natočil letos v červnu jeden ze zaměstnanců hotelu. Z popisku se dozvídáme, že losí máma měla dvojčata, medvěd grizzly ale její rodinu stopoval po několik dní, až se mu podařilo ukořistit jedno mládě. Když si později přišel pro druhé, losice byla připravena.

Dramatickou situaci na břehu jezera zachytily záběry z vyvýšené terasy hotelové kavárny. Zatímco se losí máma koupe v mělké vodě, k losímu mláděti schovanému za dřevěnou chatkou se pomalu blíží medvěd. Když i on zmizí za budovou, ozve se srdcervoucí křik. Na to okamžitě zareaguje losice, která vyběhne z vody a jde svému mláděti na pomoc.

Vyděšený medvěd před rozzuřenou losí mámou prchá pryč, svou pronásledovatelku má však v patách. Zamíří k vodě, tam je ale ve slepé uličce, proto se vrací zpět. Je mu úplně jedno, kolik turistů ho z terasy pozoruje a natáčí na mobily. Po nezdařeném lovu je prvořadý útěk. Ve svém zoufalství udělá fatální chybu a narazí do oken hotelového baru pod terasou kavárny. Ozývá se tříštění skla, přihlížející lapají po dechu.

Obyvatelé Aljašky tvrdí, že vzhledem k velikosti a povaze obou zvířat je třeba bát se spíše losa než medvěda. Grizzlyové se snaží člověku spíše vyhýbat. Ani losi si člověka moc nevšímají, pokud jsou ale vyprovokováni nebo se cítí ohroženi, jsou velmi agresivní. V Americe každoročně poraní víc lidí než jakýkoli jiný volně žijící živočišný druh. V celosvětovém srovnání je předčí pouze afričtí hroši.

Stejně agresivně losi reagují na predátory. Losí mláďata se mohou stát kořistí vlků a medvědů, dospělí jedinci se ovšem jejich útokům zuřivě brání a útočníka jsou schopni zabít.

Zdroj: A-Z Animals