Nejjedovatější had na světě překvapivě vůbec není tak nebezpečný. Smrt člověka na svědomí zatím nemá

Přidat na Seznam.cz

Taipan útočný je pravděpodobně tím vůbec nejjedovatějším hadem, jakého známe. Jediná mikroskopická kapička jeho jedu dokáže člověka zabít za pár vteřin. Překvapivě ale tento had není tak nebezpečný, jak se zdá. Lidskou smrt totiž zatím na svědomí nemá.

Nejjedovatější had na světě

Taipan útočný je jedním z nejjedovatějších hadů, což znamená, že jen malý kousek jeho jedu může zabít kořist nebo lidské oběti. Žijí zastrčení v hliněných štěrbinách Queenslandu v Austrálii a záplavových území jižní Austrálie, často v předem vykopaných norách jiných zvířat, uvádí web Live Science. Tento taipan, který žije ve vzdálenějších lokalitách než taipan přímořský, přichází do kontaktu s lidmi jen zřídka, což je pravděpodobně důvod, proč alespoň zatím nemá na svědomí smrt člověka.

Jed, který zabije každého

Jed taipana je tak silný, že kapka o velikosti špendlíkové hlavičky, by zabila stovky myší najednou. Jedná se navíc o poměrně velkého hada, uvádí web Australian Museum, který navíc moc dobře ví, jak útočit. Když se taipan cítí ohrožen, had stočí své tělo do těsného tvaru S, než vyrazí jedním rychlým kousnutím. Pro představu, člověka by jediná kapka jeho jedu zabila za 40 vteřin.

Taipani patří do čeledi hadů Elapidae. Členové této rodiny jsou všichni jedovatí, s relativně krátkými pevnými tesáky v přední části čelisti. Průměrná délka pro dospělé je asi 2 metry s maximem asi 2,7 metrů. Ačkoli maximální velikost je menší než u pobřežního taipana, jedná se o impozantního hada, uvádí web Billabong Sanctuary.

zdroj: Billabong Sanctuary, Australian Museum, Live Science