Nejrychlejší zvíře na světě je rychlejší než běžné auto

Přidat na Seznam.cz

Myslíte si, že nejrychlejší zvíře na světě je gepard? Omyl! Proti tomuhle zvířeti je i vaše auto pravděpodobně šnek! Podívejte se na nejrychlejšího dravce na světě!

Sokol stěhovavý

Sokol se vyskytuje téměř po celém světě, ovšem na to, že se jedná o velmi talentovaného dravce, není nijak velký. Dospělý jedinec dorůstá zhruba do velikosti havrana, ovšem oproti jiným dravým ptákům má neuvěřitelně specializované tělo. Je štíhlý, má dlouhá, ale špičatá křídla a krátký ocas, který se zužuje. Je také velmi lehký, menší samci váží maximálně jeden kilogram a větší samice maximálně kilogram a půl.

Neuvěřitelná rychlost

Zdá se vám rychlost 100 km/h vysoká? Touto rychlostí ale sokol pouze poletuje a prohlíží si okolí. Pokud dojde na lov, teprve uvidíte akci! Sokol loví střemhlav, a při takovém útoku dosahuje rychlosti až 300 km/h! Gepard je sice možná nejrychlejší šelma i nejrychlejší savec, ovšem dosahuje maximální rychlosti „jen“ 130 km/h, tedy sotva poloviční.

Král dravců

Kromě neuvěřitelné rychlosti je sokol vybavený i dalšími vlastnostmi. Jistě znáte rčení „máš sokolí zrak“. To napovídá, že sokol má opravdu vyjímečný zrak, dokáže dokonce zaznamenat i tři pohybující se objekty najednou! Vidí také skvěle do dálky a například jiného ptáka zahlédne na mnohem delší vzdálenost než lidé.

zdroj: abicko, iucnredlist, phys