Nejsmutnější medvědi světa živořili v albánských restauracích. Teď se konečně dostal na svobodu i poslední z nich

Přidat na Seznam.cz

Samec medvěda hnědého jménem Mark za svůj dlouhý život moc pěkného nezažil. Víc než 20 let totiž strávil uvězněn v jedné albánské restauraci jako atrakce pro turisty. Teď dostal nový domov v záchranné stanici v Rakousku.

Předvádění cvičených medvědů má na Balkáně dlouhou tradici. Kočovní medvědáři od jara do podzimu objížděli trhy, kde ukazovali tančící medvědy uvázané na řetězech. Přes prsty je klepli až komunisté. Jednak se z principu snažili vymýtit kočovné skupiny, svou roli ale sehrála i mezinárodní kritika tohoto způsobu týrání zvířat.

V Albánii se o zákaz medvědářské produkce postaral komunistický vůdce Enver Hodža. V období anarchie po pádu komunismu si ale tato tradice zase našla cestu zpět. Medvědi byli uvězněni v řetězech nebo zavřeni v příliš malých klecích v blízkosti hotelů či restaurací, aby bavili hosty a turisty. Jsou známy i případy, kdy majitelé pro obveselení publika dávali medvědům pít alkohol.

Jelikož si albánská vláda nepřála být obviňována ze špatného zacházení se zvířaty, v roce 2016 zakázala nelegální držení divokých zvířat a s organizací pro záchranu zvířat Four Paws International se dohodla na osvobození medvědů.

Markův příběh

Mark, poslední „restaurační medvěd“, který se dostal na svobodu teprve minulý týden, žil víc než 20 let v zajetí v elegantní restauraci nedaleko albánského hlavního města Tirana. Šelmě, která se v přírodě volně pohybuje po území o rozloze několika desítek km2, zde musela stačit klec s betonovou podlážkou o výměře 50 m2.

Po osvobození našel nový domov v záchranné stanici v rakouském Arbesbachu. Cesta z Albánie do Rakouska trvala skoro 44 hodin a vedla přes 7 evropských zemí, chlupáč Mark ji ale zvládl na jedničku.

Ačkoli v zajetí neměl možnost projevovat své přirozené chování, zdá se, že v novém domově se jeho instinkt znovu probudil. Jeho pečovatelé na sociálních sítích mimo jiné hlásí, že si vyhrabal jámu na spaní. Po dvou dekádách se tedy dočká zaslouženého medvědího zimního spánku.

Zdroj: CNN, iDnes