Neobvyklý brouk s žabími končetinami. Vyniká svým vzhledem, ale vědci o něm mají málo informací

Přidat na Seznam.cz

Sagra kovová (Sagra buqueti) je velmi neobvyklým druhem brouka. Má pozoruhodné zadní končetiny, které se podobají žabím. Nejsou však žádnou evoluční zvláštností, protože plní důležitou funkci. Tyto silné nohy pomáhají pevně se držet stonků různých rostlin a také slouží k obraně.

Sagra patří do čeledi mandelinkovití (Chrysomelidae) a dospělí jedinci měří zhruba 2,5-5 cm a samci dosahují přibližně dvojnásobné velikosti než samice. A také mají výrazněji vyvinuté zadní nohy. Nejen svou velikostí představuje jednoho z vizuálně nejvýraznějších ze všech známých brouků. Má také širokou škálu barev, přičemž nejčastější je jasně zelená. Ve skutečnosti se tyto barvy v přírodě projevují jako duhové. Křídla zůstávají plně funkční, i když je používá jen zřídka. Někdy se mu také říká žabí nebo klokaní brouk.

Brouk je také proslulý svými obrovskými kokony. Ty se zcela běžně objevují v džunglích, kde je nejčastěji uvidíme přichycené na popínavých liánách. Jeho přirozené prostředí najdeme v částech Malajsie, Jávy, Sumatry, Bornea a Filipín v Asii. Také obývá oblasti husté tropické džungle, kde jeho zbarvení slouží k přirozenému maskování.

O životním cyklu v jeho původním prostředí toho bohužel vědci zatím vědí jen velmi málo. Ačkoli byli jedinci chováni a studováni v zajetí, jejich vzorce chování se pravděpodobně liší od těch v přírodě. Z důvodu málo informací nemá Mezinárodní svaz ochrany přírody v tuto chvíli žádný seznam.

Kromě Sagry kovové existují i další druhy, které ovšem nemají české názvy. Patří sem Sagra carbunculus, která je červeno černá, dále Sagra coeruleata, která je kovově modrá nebo třeba Sagra femorata, která je více zelinkavá. Všechny druhy mají společné výrazné zadní končetiny.

Zdroj: Our Breathing Planet, BioLib