Noční můra arachnofobikova: tropický pavouk se stěhuje

Přidat na Seznam.cz

Minulý rok potkalo obyvatele americké Georgie nepříjemné překvapení: invaze obřích pavouků! Šlo o pavouky druhu nefila kyjovitá (Trichonephila clavata). Pojďme se společně na tuto noční můru každého arachnofobika podívat blíže.

Továrna na mláďata

Nefila kyjovitá je 7 až 10 cm velký pavouk, který pochází z asijských oblastí (např. Čína, Japonsko, Tchaj-wan nebo Korea). Zmíněná velikost se týká jen samiček, samečci tohoto druhu jsou mnohem menší, samičky oproti nim jsou až čtyřnásobné! Samičky jsou navíc barevné, zatímco samečci jsou zbarvení spíše fádně.

Fascinující jsou reprodukční schopnosti u nefily: samička klade až 400 vajíček. Mladí pavouci se pak nechají unášet v pavučinových vláknech větrem, takže se mohou dostat i na poměrně velkou vzdálenost. Žlutě zbarvené a hlavně úctyhodně rozlehlé pavučiny jsou pak pro nefily vyloženě charakteristické.

Sluší se také podotknout, že jde o jedovatého pavouka. Jed však není velkým savcům nebezpečný, slouží pouze k paralyzování kořisti, která uvízne do sítí.

Podívejte se na video, na kterém je krásně vidět rozdíl ve velikosti samice a samečka:

Invaze „nadpřirozených“ pavouků

Do USA se nefily kyjovité samozřejmě nedostaly po vláknech pavučin: až takové cestovatelské možnosti kus pavučiny nenabízí. Pavouci se do Ameriky nejspíše dostali skrz dálkový obchod, společně s nejrůznějšími kontejnery.

Web National Geographic nás pak upozorňuje na zásadní zajímavost: nefily jsou ve východní Asii uctívány jako mytologické bytosti. Například Japonci věřili, že nefily unáší mladé muže, v Koreji se pak jméno tohoto pavouka překládá jako „šamanský“.

Ač mohou být nefily fascinující, arachnofobici jejich krásu rozhodně nedocení. Osminohého obra však ani vzdáleně neuvítají ani „domorodá“ zvířata. Nefila se totiž stává invazním druhem, který vždy znepříjemní život druhům původním…

Zdroje: ekolist.cz, nationalgeographic.com