Nová studie naznačuje, že máme dobrý důvod mluvit s kočkami jako s dětmi

Přidat na Seznam.cz

Každý majitel domácího mazlíčka zná ten pocit, kdy si s ním povídá jako s malým dítětem nebo na něj dokonce šišlá. Rozpozná ale kočka váš hlas? Co na to říkají vědci?

Nenovější studie znovu dokazuje náklonnost mezi mazlíčkem a majitelem

Podle nové studie provedli francouzští vědci tři série testů s 16 kočkami, uvádí DailyPaws. Zjistili, že kočky nejenže lépe reagují na hlas svého majitele než na hlas cizího člověka, ale také by mohly být schopné poznat, kdy jejich člověk mluví přímo na ně. Proč? Protože jsou schopny rozlišit kočičí „dětský hlas“ svého majitele od jeho hlasu, když mluví s jinými lidmi.

„Je to další důkaz, který ukazuje, že mezi kočkami a lidmi existuje náklonnost. A to je podle mě důležité mít na paměti, protože jsme si celá desetiletí mysleli, že kočky jsou velmi nezávislá stvoření, že chtějí jen jídlo a přístřeší a že se o člověka nezajímají,“ řekla Charlotte De Mouzon, autorka hlavní studie.

Před provedením testů experimentátoři nahráli majitele, kteří říkali věty, jež by obvykle řekli své kočce, a to dvěma různými tóny. Majitelé byli také nahráváni, jak vyslovují jméno své kočky. Šestnáct žen, nikoliv majitelek koček, rovněž vyslovilo jména koček do mikrofonu. Tyto zvukové nahrávky byly později použity v testech.

Všechny tři testy proběhly v domě kočky za přítomnosti majitele i výzkumníka, ale majitelé se svými kočkami během experimentu neinteragovali. Testování probíhalo v kočičím domě, aby se předešlo chování vyvolanému stresem, které by bylo v rozporu se studií kvůli pobytu v novém prostředí.

K měření velikosti reakcí koček použili experimentátoři videozáznamy a speciální software ke sledování délky trvání reakcí koček na chování před a po přehrání nahrávek. Tato zjištění pak byla vyhodnocena jako „behaviorální skóre“. Čím vyšší bylo skóre, tím větší reakci kočka na konkrétní hlasovou nahrávku měla.

Jak probíhaly testy?

Nejprve výzkumníci hodnotili, jak kočky reagovaly na cizí osobu, která volala jejich jméno. Z pěti nahrávek, které kočce přehráli, pouze na čtvrté majitel vyslovil kočičí jméno. Deset z 16 koček reagovalo, když slyšely svého majitele, a jinak je to nezajímalo.

Při druhém testu vědci přehráli kočce majitele, který pětkrát vyslovil stejnou frázi. Čtyři nahrávky byly totožné, ale na jedné z nich přehrávali majitele s použitím jeho dětského hlasu. Většina koček reagovala na vysoký hlas svého majitele, což znamená, že slyší rozdíl.

V posledním testu byly použity pouze cizí hlasy. Ti pětkrát vyslovili stejnou větu, ale v jedné z nahrávek použili svůj dětský hlas. Tentokrát 11 z 16 z nich nezaznamenalo výraznou behaviorální reakci na cizí dětský hlas. 

Na základě svých zjištění dospěli vědci k závěru, že kočky obvykle dokážou rozlišit, kdy na ně mluví jejich majitel. Všechny kočky ve studii však byly kočky domácí. To mohlo mít vliv na to, proč kočky na neznámé hlasy nereagovaly, protože obvykle nejsou vystaveny kontaktu s neznámými lidmi.

Zdroj: dailypaws.com, link.springer.com