Oblékat, či neoblékat? To je to, oč tu v zimě běží

Přidat na Seznam.cz

Oblékání psa v zimě, věčné dilema, na které není zase až tak jednoduché najít adekvátní odpověď. Protože je to zcela individuální. V některých případech je to totiž takřka nutnost, jindy je to jen módní výstřelek. Majitelé psů jsou rozděleni na dva tábory. Jedni své miláčky na vycházky oblékají, aby neprochladli, druzí jsou zásadně proti.

Nezapomínejte, že pes má, narozdíl od nás lidí, srst, která ho chrání před chladem i teplem díky své termoregulační funkci. (Tedy většina plemen psů srst má a většina lidí srst nemá, na obou stranách se vyskytují výjimky.)

Naprosto nesmyslné a kontraproduktivní je oblékání mladého, zdravého, dobře osrstěného psa jen za účelem estetického uspokojení majitele, uvádí Pesweb.

Opodstatněné důvody, proč by pes měl být v chladném počasí chráněn FUNKČNÍM oblečkem jsou:

Starý pes – starý pes, který už není příliš aktivní a pohybuje se obtížně a pomalu, pes trpící dysplaziemi, artrózou a nebo degenerativními změnami na páteři by měl rozhodně do chladna být oblečen. Takový pes se už jen obtížně zahřívá svalovou prací, protože pohyb psa je minimální a kvalita a množství svalové hmoty také ubývá. Chlad neprospívá postiženým kloubům a páteři. Celková schopnost termoregulace u starých psů klesá stejně jako u starých lidí (staří lidé běžně trpí zimou i v teplém počasí).

Nemocný pes – i mladý pes, který trpí na vracející se blokády v oblasti páteře, pes s degenerativními změnami kloubů, pes s chronickým onemocněním ledvin by měl být v chladném počasí chráněn funkčním oblečkem.

Pes po operaci – pokud je pes v období zimy po operaci a má vyholenou část těla, je na místě ho na přechodnou dobu na delších vycházkách před chladem chránit, než srst doroste. Pokud je narušena integrita srsti, pes poměrně snadno prochladne.

Málo osrstěný pes-bezsrsté plemeno a plemena bez podsady– krátkosrstá plemena se sklonem k „plešatosti“ určitých partií jako například pražský krysařík, dobrman a nebo bezsrstá plemena by měla být v chladném počasí chráněna.

Při sportovních aktivitách – pes, zahřátý po tréninku by měl při následném odložení (a předchozím zklidnění a „zchlazení“ psa) být chráněn funkčním oblečkem, stejně jako před sportovní aktivitou.

Pro koho jsou psí oblečky nevhodné

Zcela zbytečné, ba naopak dokonce nevhodné je nošení psích obleků u jedinců chovaných venku celoročně. Po několika hodinách se materiál promočí a pes bude v neustálém vlhku. V neposlední řadě bude rozhozen i biorytmus psa, který nebude vědět, zda se přizpůsobit chladnu nebo teplu, říká web chovzvirat.

Jak oblékat psa?

Obleček pro psa MUSÍ být funkční a chránit důležité části, které před chladem potřebujeme ochránit.

Co je funkční obleček?

Je nepromokavý a udržuje konstantní teplotu, tedy pes v něm nemrzne ani se nepřehřívá. Důležitý je i správný výběr velikosti, takže psa nesmí nikde nic škrtit, táhnout ani jinak omezovat. Nejlepší je ho samozřejmě před nákupem vyzkoušet, pokud oblečení pro psa kupujete přes internet, tak ho důkladně změřte.

Zdroj: pesweb.cz, chovzvirat.cz, hobby.instory.cz