Opravdu trpasličí kočička: Kočka cejlonská je jedním z nejmenších členů mezi kočkovitými šelmami

Přidat na Seznam.cz

Když vedle sebe postavíte obyčejnou domácí kočku a lva, tygra, nebo třeba geparda, hned uvidíte, že ačkoliv se jedná o zvířata ze stejné rodiny, jejich rozdílná velikost je patrná na první pohled. Domácí kočka ale není ani zdaleka nejmenší kočkou na světě, ještě menší je totiž kočka cejlonská.

Kočka cejlonská – ještě menší, než náš mazlíček

Jeden by řekl, že domácí kočky, zejména některá plemena, musí být přeci nejmenší kočkovité šelmy vůbec. Jsou ale ještě menší šelmy, které jsou vedle našich koček úplní trpaslíci. Jednou z těch nejmenších je kočka cejlonská, která, jak ve videu vidíte, je velká asi jako obyčejný list.

Tato kočka je i v dospělosti asi stejně velká, jako normální kotě kočky domácí a přitom jen ti největší z největších dosáhnou váhy alespoň jeden a půl kila. Jistě si tak dokážete představit, jak asi vypadají ti menší jedinci.

Jak je malá, tak je chytrá

Většina koček loví tak, že se skryjí a poté v rychlosti vystřelí za svou kořistí. Po nějakém tom pronásledování kořist dohoní a tím je lov u konce. Kočky cejlonské jsou ale chytřejší. Asi ví, že jsou opravdu malé, takže na svou kořist útočí tak, že vyšplhají na strom a čekají. Jakmile se objeví kořist, skočí přímo na ni a nemusí tak ani běhat.

zdroj: Animalia