Osel chrání stádo ovcí před dvěma pitbuly

Přidat na Seznam.cz

Není nic zvláštního na tom, když stádo ovcí hlídá pastevecký pes. Ale už jste se někdy setkali s tím, že by ovce střežil osel?

Osel jako pán stáda

Dnešní video začíná záběrem na osla obklopeného stádem ovcí na poli. Jakmile se kamera přesune doprava, uvidíte krásný dvůr plný zelené trávy a hromadu dřeva. Poté se přiblíží dva psi. Jeden pes je hnědý a druhý bílý. Ani jeden z nich se nezdá být vůdcem dvoučlenné psí smečky. Když se přiblíží k ovcím, všimnete si, že osel už psům věnuje velkou pozornost. Téměř tucet ovcí sleduje stejným směrem jako osel, co se bude dít. Pomalu a pevně, osel bedlivě sleduje hnědého psa. Skoro jako by osel říkal něco jako: „Hej, co děláš na mém trávníku?“.

Je normální, že osli chrání ovce?

Osli se uplatňují jako ochránci hospodářských zvířat po celém světě, a to z několika důvodů. Jsou vysoce inteligentní a teritoriální a mohou jíst stejnou trávu a potravu jako hospodářská zvířata. Čím více času stráví hlídací osel se stádem nebo dobytkem, tím více se s ním sblíží a bude ho chránit. Osli mají přirozený odpor ke psům a kojotům, takže jsou skvělými hlídači hospodářských zvířat, pokud jsou správně vycvičeni, jako ten na videu. Kromě vrčení a nabíhání jsou osli schopni také kousat a kopat.

I když se může zdát, že někteří osli projevují ochranářské chování vůči ostatním hospodářským zvířatům, pravdou může být i to, že chrání sami sebe a neznámé zvíře považují za potenciální hrozbu. Pokud uvažujete o využití oslů jako hlídačů, doporučuje se mít alespoň dva, protože osel samotář se bude pravděpodobně spíše stýkat s ostatními zvířaty než být jejich hlídačem.

Zdroj: AZAnimals