Pavouk, který vypadá jako ptačí bobky, a další úžasné a také nechutné triky, které zvířata používají, aby přežila

Přidat na Seznam.cz

Zvířata dělají různé nechutnosti. I když se nám z nich může zvednout žaludek, často jsou pro přežití zvířat klíčové. Vytvoří si domov, najdou si partnery a potravu a přelstí predátory. Co je tedy potřeba k tomu, aby zvířata přežila a prospívala ve volné přírodě? Není to vždy o tom být největší a nejdivočejší. Mnoho zvířat si vyvinulo mnohem zábavnější, uvádí portál Physorg.

Hnus v lásce (a sebeobraně)

Pro divoká zvířata není hledání partnera žádná legrace. Ale to, kam až jsou některá zvířata ochotná zajít, aby ho získala, může být až neuvěřitelné. Samice humrů si pro pozvání do svého doupěte počůrávají obličej potenciálního partnera. Ještě podivnější je, že humři mají močový měchýř pod mozkem, takže jim moč stříká z obličeje.

Hroši se mezitím stali senzací YouTube kvůli svému poněkud nepříjemnému „sprchování trusem“. Hroši otáčejí svým pahýlovitým ocasem, aby mohli hnát směs moči a výkalů až na vzdálenost deseti metrů – používají tuto techniku k označování svého teritoria. Hroši byli také pozorováni, jak při námluvách házejí hovínka přímo do obličeje svých milenců.

Některá zvířata jsou dostatečně rychlá na to, aby před predátory utekla – nebo se chrání brněním. Jiná vyvinula ještě odpornější strategie přežití. Například vorvani jsou známí tím, že se „překvapivě dlouho“ vyprazdňují do vody. Vytvářejí tak oblak exkrementů, který je skryje před domnělými útočníky.

Pavouk ptačí kapky

A někteří pavouci využili toho, že ptáci na rozdíl od některých jiných živočichů neradi jedí vlastní exkrementy. Jak napovídá jeho jméno, pavouk ptačí kapky se vyvinul, aby se chránil před ptačími predátory tím, že vypadá jako ptačí bobek. Pavouk má černé, hnědé a bílé zbarvení a přikrčený tvar. Přes den sedí v klidu na listech a jiných exponovaných místech a klame predátory, aby si mysleli, že jde o kapku trusu.

Kdyby se však konala soutěž o nejodpudivější, ale zároveň nejúčinnější sebeobranný mechanismus, vyhrála by ji václavka euroasijská. Když se její mláďata leknou, vyvrhnou na agresora i na sebe odporně páchnoucí oranžovou tekutinu. To nejenže odradí predátora, ale varuje i ptačí rodiče před nebezpečím v okolí. Zvratky jako nouzový maják – kdo by to byl řekl?

Zdroj: phys.org