Podařilo se zachránit žraloky před ohrožením, lidé ale protestují
Vždy je to dobrá zpráva, když se nějaké organizaci nebo vládě podaří ochránit zvířecí druh. Tak tomu je i nyní v Kolumbii, kde byl lov žraloků zakázán, aby byla tato zvířata v bezpečí. No zdá se ale, že tamní obyvatelé spíše protestují – proč?
Lov žraloků v Kolumbii
V listopadu 2020 zakázala kolumbijská vláda plošně lov žraloků, důvodem byl vývoz žraločích ploutví a také snaha ochránit mořský život. Tento zákaz byl platný už o tři roky dříve, ovšem nebyl plošný, teď ale kriminalizuje i řemeslný rybolov – tedy “obyčejné” rybáře.
Tento krok byl ale úspěšný, jeden a půl metru dlouhý žralok Tollo, který je tak obyvateli Kolumbie přezdíván, se dočkal ochrany.
Do té doby byl žralok loven v neuvěřitelném množství. Jen minulý měsíc byla zadržena jedna jediná loď, ve které byla téměř tuna nelegálně ulovených žraloků, přičemž mnoho z nich byla velmi mladých, píše Van Guardia. Dokážete si představit, kolik žraloků je tedy uloveno, když jich takové množství bylo nalezeno na jediné lodi?

Obyvatelé ale protestují
Obyvatelé, zejména ti z chudých oblastí, jako je město Cauce, protestují. Lov žraloků má v těchto oblastech údajně až tradiční hodnotu, navíc si tak chudí lidé vydělávají peníze. Podle některých obyvatel ale nebyli lovci žraloků o zákazu lovu informováni dostatečně, a tak se z nich teď stávají kriminálníci, takřka ze dne na den, píše web The Guardian.
Bez jídla a peněz
Mnoho lidí v Kolumbii na lov žraloků spoléhá – žraloky totiž uvaří a následně je prodávají na trzích. Pro chudé rodiny je to často nejen jediný zdroj příjmu, ale také jeden z mála zdrojů jídla. Proto také mnoho obyvatel momentálně protestuje, a je se zákazem nespokojená. Tvrdí: “Měli to konzultovat s námi, kteří to prodáváme a lovíme, a zjistit, jaké alternativy by nám mohli navrhnout, abychom se uživili, protože zákaz ignoruje rodiny, které z toho žijí.”

zdroj: theguardian, vanuargia, sciencedirect