Pelikán sežere cokoli. Tentokrát mu v zobáku skončilo malé káčátko

Přidat na Seznam.cz

Život není film od Disneyho. Pelikáni se s káčátky nepřátelí, pelikáni se je snaží spolknout k obědu. Tomuhle se to k hrůze všech přihlížejících podařilo.

Pelikán je velký vodní pták. S váhou až 15 kg patří mezi nejtěžší létající ptáky. Nápadný je hlavně objemným vakem na spodní čelisti zobáku, zakrytým horní čelistí zobáku jako víkem. Samotný zobák může měřit až 50 cm a mít objem až 14 litrů.

Do takhle velkého zobáku se vejde lecjaká kořist. Pelikán se živí hlavně rybami, za den jich spořádá až 2 kg. Loví na mělčině a ryby si nadhazuje, aby mu spadly do zobáku hlavou dolů a daly se snadno spolknout. Pelikán dokáže doširoka roztáhnout vak, jícen i žaludek, takže si poradí i s rybou dlouhou 30 cm.

Problém může nastat, když má ulovená ryba na hřbetní ploutvi ostnaté výstupky. To pak může pelikání vak protrhnout nebo se ptákovi vzpříčit v krku a udusit ho.

Káčátko ve vaku

Pelikán není vybíravý a sežere téměř cokoli. Kromě ryb jsou jeho kořistí korýši, ještěrky, hadi i menší ptáci. Včetně roztomilých káčátek.

To si takhle v neděli vyjdete s dětmi ven, v kapse kousek chleba, že půjdete krmit kachny. (Jen pro připomenutí zrovna pečivo není pro vodní ptactvo tou nejlepší pochoutkou. Čím bezpečně krmit kachny a labutě se dočtete v tomto článku.)

Takový výlet, to je zhmotnění rodinné pohody. Slunce svítí, kachny se krmí namočeným chlebem, kolem proplouvá pelikán. Přírodu máte na dosah ruky a můžete ji potomstvu pohodlně ukázat. Se vším všudy.

Tentokrát se totiž dětem dostane názorné lekce, že v přírodě vítězí větší a silnější nad menším a slabším. Žádná romantika jako z filmu od Disneyho. Místo aby se pelikán a káčátko spřátelili a zažili spolu spoustu dobrodružství, skončí káče v pelikáním zobáku. Taková už je příroda…

Zdroj: Roaring Earth