Pes chrání ptáky tím, že vyčmuchává krysy

Přidat na Seznam.cz

Psí čich je užitečný v mnoha ohledech. Například ve Walesu (Velká Británie) se odborníci rozhodli využít ho i pro ochranu ptáků. Jak? Vycvičili psa tak, že dokáže vyčmuchat krysy, které mořským ptákům ničí hnízda. Podívejte se, co dokáže první pes vycvičený k ochraně přírody.

Jinx

Jinx je tříletý kokršpaněl a zároveň je prvním psem ve Velké Británii, který se zabývá ochranou přírody. Byl vycvičen tak, aby chránil mořské ptáky ve Walesu, a to konkrétně tak, že vyčmuchá krysy. Jeho výcvik trval dva roky, a na jeho financování se podílela i Velšská vláda, píše web The Guardian.

Ochrana mořských ptáků

Ochrana kolonií mořských ptáků na ostrovech je víc než důležitá. Různí predátoři, zejména krysy a potkani, totiž ničí hnízda a tím i snižují významné populace hnízdících mořských ptáků. Jediná březí samice potkana může za pouhých osm měsíců vyprodukovat kolonii čítající více než 300 jedinců, píše web BBC. Kromě toho predátoři požírají vejce a loví mláďata nebo i dospělce.

Pobřeží Walesu

Pobřeží Walesu je celosvětově významné pro hnízdění mořských ptáků, zejména puštíků a racků černohlavých, ale i rybáků obecných, arktických a rybáků písečných. Díky nově vycvičenému psovi se ale daří populace ptáků chránit, a vypadá to, že pod jeho vedením se situace výrazně zlepšuje, napsal web GovWales.

zdroj: BBC, theguardian, govwales