Pitbul jménem Hansel jen o vlásek unikl eutanázii. Nyní se svým partnerem vyšetřuje případy žhářství

Přidat na Seznam.cz

Skutečnost, že pitbul Hansel stále žije, je malý zázrak, ale psí hrdina dělá víc, než jen to, že žije. Pracuje na tom, aby pomohl místnímu hasičskému sboru zachraňovat životy, a zároveň boří stereotypy, které se týkají jeho plemene.

Hansel byl zachráněn z údajného kanadského ringu psích zápasů, když mu bylo pouhých 7 týdnů, píše web DailyPaws. Nikdy nebojoval, ale přesto měl být utracen. Naštěstí se ho ujal útulek na Floridě, než se stal pejsek součástí projektu Throw Away Dogs, který v oblasti Filadelfie cvičí psy na pozice policistů K-9.
Tak se našli s hasičem jménem Tyler z hasičského sboru ve městě Millville, který se v létě 2019 obrátil na svého velitele s žádostí o získání služebního psa, jenž by mohl pomáhat s odhalováním požárů a zároveň sloužit jako komunitní ambasador. S pomocí kamaráda policisty a zakladatelky organizace se v hasičské zbrojnici poprvé setkal s Hanselem.

„Když vystoupil z auta a my dva jsme se na sebe podívali, okamžitě to zajiskřilo,“ vypráví Tyler pro Daily Paws. „Věděl jsem, že to cítí i on.

Dynamické duo

Nově sblížená dvojice nastoupila ten měsíc do akademie, kde se zaměřila na pachový výcvik. Hansel absolvoval více než 3 000 hledání a v lednu 2020 ukončil studium. Nyní je z něj pes na odhalování žhářství, který dokáže odhalit přítomnost zápalných kapalin, jako je petrolej a tekutina do zapalovačů.
Podle Tylera Hanselův nos odhalil zdroj požáru z října 2020, který loni vyústil v zatčení. Nedávno odhalil tekutinu do zapalovačů, která souvisela s požárem skladu. Při tomto vyšetřování byly zatčeny čtyři osoby, částečně i díky pitbulovi.

Nikdo netušil, že pitbul může dělat takovou práci, jako je pachová práce,“ říká Van Leer.

Na společenských akcích často žádá diváky, aby hádali, jakého plemene je Hansel. Bloodhound? Německý ovčák? Labradorský retrívr? Belgický malinois? Všichni jsou obvykle překvapeni odpovědí, ale brzy si Hansela, veselého chlupáče s velkým úsměvem, který rád nosí svou oblíbenou hračku, zamilují.

Zdroj: dailypaws.com