Pláčou taky kočky? Víme, co dělat, když se vaše kočka cítí smutná

Přidat na Seznam.cz

Kočky při pláči nepropouštějí slzy, ale to jim nebrání v tom, aby hlasem vyjádřily smutek nebo bolest. Přečtěte si, proč vaše kočka pláče a jak jí pomoci, aby se cítila lépe.

Zajímá vás, jestli vaše kočka uroní slzu, když budete příliš dlouho pryč? Nebo ještě hůř, když se opozdí její snídaně? Vaše kočka neuroní slzu kvůli jednomu pamlsku, ale může plakat, když je osamělá, nebo truchlí po členovi rodiny, píše web DailyPaws.

Pláčou kočky slzy, když jsou smutné, nebo je něco bolí?

Kočky nepláčou, když jsou smutné, nebo je něco bolí. Ale vaše kočka prožívá emocionální nebo fyzickou bolest, kterou bude vykazovat změny chování, jež mohou zahrnovat nářek. Zvuk kočičího pláče má obvykle delší trvání a nižší frekvenci než každodenní kočičí žvatlání. Pokud je vaše kočka smutná, všímejte si těchto příznaků:

 • Zvýšená vokalizace
 • Třesot
 • Schovávání
 • Snížení chuti k jídlu
 • Snížení aktivity a zvýšení spánku
 • Změna v používání steliva
 • Změna zvyklostí při péči o zvíře
 • Agresivita

Změna chování může poukazovat na emocionální nebo fyzické strádání. Každý měsíc pečlivě zkontrolujte vaší kočku od hlavy až k patě, zda nemá abnormality nebo bolavá místa. Pokud vaše kočka syčí, nenadává vám. Říká vám, že je vyděšená, úzkostná nebo že ji bolí něco, čeho jste se právě dotkli.

Co to znamená, když vaše kočka pláče

Mňoukání není první volbou vaší kočky, pokud jde o komunikaci mezi kočkami. Kočky mezi sebou komunikují pomocí pachu, řeči těla a dotyků. Pokud vaše kočka pláče, říká vám, že něco není v pořádku.

Truchlení

Kočky mají hluboké pouto se svými dvounohými i čtyřnohými společníky. Pokud došlo v nedávné době ke ztrátě člena rodiny, může vaše kočka plakat, když je smutná a chybí jí kamarád.

Kočičí kognitivní onemocnění

Kočičí kognitivní onemocnění je podobné demenci u lidí s tím rozdílem, že postihuje kočky starší 10 let. Zejména v noci jsou kočky zmatené a volají své lidi o pomoc. Instalace nočních světel by mohla vaší starší kočce pomoci zorientovat se a omezit noční mňoukání.

Artritida

Odhaduje se, že více než 95 % koček starších 10 let trpí artritidou. Pokud tedy máte starší kočku, může pláč znamenat bolest. Mezi varovné příznaky artritidy u koček patří vyhýbání se schodům, potíže se skákáním a další změny pohyblivosti.

Jak pomoci kočce, aby se cítila lépe, když je smutná a pláče

Prvním krokem je vždy veterinář, který vyloučí jakékoli základní zdravotní problémy. Pak se zaměřte na to, abyste své kočce poskytli to, co má nejraději:

 • Kvalitní čas
 • Hračky
 • Pamlsky

Travte se svou kočkou spoustu času. Pokud musíte být často pryč, požádejte o návštěvu přítele, příbuzného nebo profesionální hlídání. Dejte jim vědět, že se vaše kočka cítí smutně, a navrhněte jim, aby si s vaší kočkou jednoduše popovídali, pokud se jí nechce do společnosti. Zvuk není jediným smyslovým podnětem, který může kočky uklidnit. Mějte proto na posteli oblíbenou deku vaší kočky, aby se mohla probudit a ucítit vás nebo jinou milovanou osobu.

Zdroj: dailypaws.com