Plánujete chov hada škrtiče? Dejte mu dostatek prostoru a nezapomeňte na pravidelné krmení

Přidat na Seznam.cz

Chov hada možná nepatří mezi úplně běžné koníčky, ale má své kouzlo. Zejména škrtiči jako hroznýši (Boa constrictor) nebo krajty jsou fascinující tvorové. Silní, klidní a při správném přístupu i velmi dobře zvladatelní. Pokud o chovu některého z těchto nejedovatých obrů uvažujete, připravte se na závazek, který vám bude dělat společnost třeba i třicet let.

Pro koho jsou škrtiči vhodní?

Had není pes ani kočka. Nečekejte interaktivní kamarádství ani vděčný pohled. Škrtič je plaz s vlastním tempem a potřebami – ticho, teplo, stabilní režim a žádné prudké změny.
Doporučuje se, aby se do jejich chovu pouštěli lidé, kteří už mají s plazy nějaké zkušenosti. Třeba se už starali o menší užovku nebo gekona. Škrtiči dorůstají běžně dvou až tří metrů a jejich manipulace není pro každého.

Mladý muž drží kolem krku velkého škrtiče, pravděpodobně hroznýše.
Při správném zacházení a respektu může být had klidným a fascinujícím společníkem. Zdroj: Shutterstock

Pokud doma máte malé děti, je třeba být opatrný. Ne proto, že by škrtič byl predátor číhající na kočárek, ale spíš proto, že dětské ruce a nečekané pohyby mohou hada stresovat.

Bydlení pro hada? Terárium s důvtipem

Zásadní roli v pohodě hada hraje terárium. A to nejen že nějaké máte, ale že je správně velké. Platí jednoduché pravidlo: délka + šířka terária by měly alespoň odpovídat délce hada. Dospělý hroznýš tedy potřebuje klidně 150×70 cm a víc.

Had potřebuje také:

  • teplotní zónu – teplé místo okolo 32 °C, chladnější část kolem 25 °C,
  • vlhkost – ideálně 60–70 %,
  • skrýše, větve na šplhání, misku na koupání.

Zajistěte, že má dostatek prostoru pro pohyb, možnost se schovat a že substrát neobsahuje chemii nebo ostré části.

Krmení: žádná improvizace

Hadi se krmí hlodavci, předem usmrcenými a rozmraženými. Nikdy ne živými! Jednak kvůli ochraně hada, jednak z etických důvodů.

Frekvence krmení závisí na věku:

  • mláďata: 1× týdně,
  • dospívající: každých 10–14 dní,
  • dospělí hadi: každé 3–4 týdny.

Velikost potravy by nikdy neměla být větší než nejširší část těla hada. A po krmení? Nechte ho alespoň 48 hodin v klidu. Manipulace po jídle může vést k vyvrhnutí potravy a stresu.

Manipulace a bezpečnost: respektem k soužití

Had vás nebude milovat, ale může vás akceptovat. Manipulace by měla být vždy klidná a oběma rukama. Žádné tahání za ocas nebo zvedání jednou rukou. Větší hadi (nad 2 metry) by měli být zvedáni ve dvou.

Pokud had ztuhne, začne syčet nebo se začne balit do „S“, je to obranné postavení – raději ho nechte být. A pozor, po každé manipulaci si umyjte ruce.

Zdraví a hygiena

Had, který se dobře svléká, přijímá potravu a má čilý zájem o okolí, je spokojený had. Pokud se mu špatně svléká kůže (například zůstane na očích), je potřeba zvýšit vlhkost, případně mu pomoci krátkou koupelí.

Terárium je potřeba pravidelně čistit, měnit substrát, mýt misky a udržovat vodu čerstvou. Čistota je základ prevence nemocí.

Mladá žena sedí na zemi v moderně zařízeném světlém interiéru a s úsměvem drží velkého škrtiče
Škrtič může být přítulnější domácí zvířátko, než byste čekali. Zdroj: Shutterstock

Je třeba se bát?

Krátká odpověď: ne, pokud dodržíte základní pravidla. Hadi nejsou agresivní, neútočí na člověka bez důvodu a rozhodně nemají v plánu vás uškrtit. Co ale může být rizikem, je neznalost, stres a špatné zacházení. Když víte, co děláte, je had klidným a zajímavým společníkem.

Chov škrtiče je zajímavý, ale náročný koníček. Vyžaduje respekt, prostor, čas a znalosti. Není to domácí mazlíček na pomazlení, ale může být fascinujícím partnerem pro každého, kdo dokáže ocenit jeho tiché, důstojné bytí.

A hlavně, nikdy nezapomínejte na to, že v tom vztahu jste host vy. Had je had, a zůstane jím.

Zdroj: The spruce pets, Reptiles, Wikipedia