Plemena psů, která jsou nejvíce náchylná k problémům se zuby a k bolestem zubů. Je mezi nimi i ten váš?

Přidat na Seznam.cz

Některá plemena mají sklony k potížím se zuby, tak jako to bývá u lidí. Tyto problémy lze zmírnit pravidelným čištěním zubů, vyhýbáním se sladké stravě a pravidelnými veterinárními prohlídkami.

Podívejte se na několik plemen psů, která jsou náchylná ke vzniku zubních problémů.

Mops

U mopsů, stejně jako u dalších plemen psů s krátkým čenichem, jako jsou buldočci a bostonští teriéři, se pravidelně objevují problémy se zuby, protože jejich malá tlama je přeplněná zuby. To znamená, že se v nich snadno hromadí zubní plak, který způsobuje zánět dásní, onemocnění dásní a vypadávání zubů. Stejně jako u lidí je klíčové udržovat jejich zuby čisté.

Jorkšírský teriér

Jorkšírští teriéři mají velmi specifickou kombinaci zubních problémů, které mohou způsobovat problémy, jsou geneticky předurčeni ke vzniku zubního kazu a také si často ponechávají mléčné zuby, což vede k přeplněné tlamě. Denně je vhodné jorkšírům čistit zuby.

Border kolie

Border kolie mají obecně dobrý chrup, ale toto plemeno má sklon k předkusu, kdy jsou zuby špatně seřazené a způsobují nadměrné opotřebení. Německý ovčák, chrt, vipet a afghánský chrt jsou další plemena, která mají tento problém. Veterináři mohou použít distanční aparáty, rovnátka a další ortodontické pomůcky, aby se pokusili problém vyřešit.

Pudl

Nádherná plstnatá srst pudlů je sice rozkošná, ale při čištění se jim mohou chlupy zachytávat v zubech. To může v kombinaci s nahromaděným zubním kamenem způsobit problémy se zuby.

Čivava

Zpravidla platí, že čím menší pes, tím vyšší riziko problémů se zuby, což způsobuje čivavám značnou nevýhodu. Všichni psi mají stejný počet zubů (42), ale když se musí vejít do malé tlamy, zvyšuje se pravděpodobnost, že se v ní budou hromadit bakterie plaku.

Zdroj: wagwalking.com, redakce