Pociťujete zvýšené svědění a škrábání u vašeho psa? Důvodem mohou být běžné alergie a další onemocnění

Přidat na Seznam.cz

Každý pes se čas od času poškrábe. Vy také, že? Kdy se tedy škrábání stává problémem? Pokud se váš pes neustále škrábe na nějakém místě, vytváří si boláky, vypadává mu srst a nedá vám ani sám sobě v noci spát, je to problém.

Svědění je příznakem zdravotního stavu psa

Když se váš pes obsedantně škrábe, je to příznak nějakého základního problému. Existuje mnoho důvodů, proč může mít pes pruritus, neboli svědění kůže. Škrábání může naznačovat, že pes má na kůži něco (například parazita). Nebo může být svědění způsobeno něčím, co se děje uvnitř psa (například alergickou reakcí nebo plísní). Ať už je podnětem pro vznik svědění cokoli, vede to k tomu, že se váš pes škrábe a cítí se nepříjemně. Trocha pátrání po příčině svědění vám pomůže zjistit, jak psa správně léčit.

Svědění lze obvykle přičíst jednomu ze čtyř hlavních viníků: parazitům, alergiím, suché kůži nebo kožním infekcím.

Psa může svědit pokožka kvůli parazitům

Existuje několik parazitů, kteří si na vašem psovi rádi pochutnají a způsobují mu svědění a nepříjemné pocity.

Blechy

Jen slyšet toto slovo vyvolává ve většině majitelů domácích mazlíčků strach. Je to proto, že jakmile se tito drobní černohnědí krvežízniví škůdci usadí, mohou se rychle rozmnožit a znepříjemnit vašemu psovi život. (Kousají také lidi a mohou zamořit váš domov!) Ještě znepokojivější je, že blecha může vašeho psa kousnout až 400krát denně a každá blecha má životnost 100 dní. Kousnutí blechami bolí, navíc jejich slinné žlázy vylučují látku, která je pro mnoho psů dráždivá. Proto se zvíře s blechami násilně škrábe na různých částech těla.

Aby toho nebylo málo, někteří psi jsou na bleší kousnutí také alergičtí a začnou se jim vytvářet holá místa (bleší dermatitida). Můžete také spatřit viditelné důkazy přítomnosti blech. Bleší špína vypadá jako špína a jedná se o výkaly blech. Je to natrávená krev. Prvním krokem, jak se zbavit blech na svém psovi, je pravděpodobně návštěva veterináře.

Klíšťata

Tito zákeřní malí krvežíznivci se na vašeho psa přisají, když se potuluje venku, a pak se usadí, aby si pochutnali na krvi. Nechutné, že? Existuje několik druhů klíšťat a většina z nich je dostatečně velká, abyste je viděli; klíšťata jelení jsou velmi malá a vypadají jako skvrny špíny, tedy dokud je neuvidíte lézt. Klíšťata se přichytí na kůži psa, pak začnou sát jeho krev, dokud se nepřisají, a poté ze psa odpadnou. Klíště zanechává na kůži vašeho psa červenou svědivou stopu. Klíšťata mohou také přenášet řadu nemocí, jako je borelióza, proto je důležité, aby byla co nejdříve odstraněna a ošetřena.

Roztoči

Roztoči jsou maličcí – měří méně než jeden milimetr. Stejně jako klíšťata nejsou hmyzem (jako blechy), ale jsou příbuzní pavoukům (arachnidům) a mají osm nohou. Roztoči mohou způsobovat svědivé stavy, které mají za následek suchou kůži a vypadávání vlasů. Roztoči způsobují onemocnění zvané prašivina, které má za následek vypadávání srsti. Existují dva běžné typy svrabu (způsobené dvěma různými typy roztočů): sarkoptový a demodektový.

Sarkoptová prašivina (známá také jako svrab) způsobuje intenzivní svědění, které nutí psy škrábat se, aby si ulevili, což vede k poškození srsti, zánětu kůže a strupům. Sarkoptová prašivina může postihnout i člověka.

Demodektová prašivina (známá také jako červená prašivina nebo demodex) způsobuje vypadávání srsti, červené plochy se šupinami a krustami a léze.

Pokud se váš pes soustředěně škrábe v uších nebo třese hlavou, může mít ušní roztoče. Všechny stavy způsobené roztoči vyžadují péči veterinárního lékaře.

Váš pes se může škrábat kvůli alergiím

Pokud váš pes nemá parazity, pak jsou nejčastějším viníkem svědění alergie. Alergie u domácích zvířat jsou podobné jako u lidí. Psi mohou být alergičtí na stejné věci jako lidé, a místo toho, aby dostali sennou rýmu nebo astma, alergie způsobují psům praskání a svědění kůže. Svědění kůže zvané atopická dermatitida může být způsobeno reakcí na krmivo nebo léky. Svědění mohou vyvolat také alergeny z prostředí, jako jsou pyly, prach nebo plísně. Další problém vyvolávající svědění, tzv. kontaktní dermatitida, může být způsoben přímým kontaktem s něčím, co vyvolává alergickou reakci (vzpomeňte si na bleší kousnutí nebo vyrážku z jedovatého břečťanu).

Pes se může škrábat kvůli suché kůži

Sušší vzduch v zimě může způsobit, že kůže vašeho psa bude suchá a svědivá. Nebo pokud váš pes v létě plave v bazénu, mohou chemikálie z bazénu ovlivnit jeho kůži a také zmatnit jeho srst. Suchost mohou způsobovat také některé šampony a mýdla. Zatímco některé psí šampony určené speciálně pro suchou a svědivou kůži mohou pomoci zvlhčit a zmírnit nepříjemné pocity.

Pes se může škrábat kvůli kožní infekci

Svědění se může objevit také jako reakce na kožní infekce. Bakteriální, kvasinkové a plísňové infekce mohou způsobovat svědění. Bakteriální infekce mohou způsobit skvrny (známé také jako pyotraumatická dermatitida), které nutí psa škrábat, olizovat a kousat oblast kůže. Pásový opar (dermatofytóza), což je plíseň, nikoli parazit, se u psů projevuje jako kulaté skvrny bez srsti s růžovými šupinatými vřídky; pásový opar sice obvykle nezpůsobuje svědění, ale pes se přesto může v dané oblasti škrábat. Kvasinkové infekce u psů jsou méně časté. Všechny kožní infekce nejlépe diagnostikuje veterinární lékař, který předepíše vhodné léky pro daný typ infekce.

Zdroj: Daily Paws