Podívejte se, jak si mangusta udělá houpačku z hada

Přidat na Seznam.cz

Návštěvníci safari často věnují svou pozornost majestátným lvům, hrochům nebo žirafám, zatímco drobnější tvorečkové zůstávají opomíjení. Hvězdou tohoto videa je ale mangusta, malá šelma, co se nezalekne ani jedovatého hada. Než si ho dá k obědu, trochu se na něm pohoupe.

Mangusty jsou drobné, velmi rychlé šelmy z čeledi promykovitých. Žijí na otevřených travnatých pláních, kde přes den loví hmyz a drobné živočichy. Mají rády různé druhy brouků, larvy hmyzu, pavouky, štíry, žáby, malé ještěrky, nepohrdnou ale ani menšími hady, ptáky nebo savci.

Za potravou se vydávají ve skupině, pak už si ale každý člen hledá něco na zub samostatně. Mangusty při lovu využívají vynikající čich a silné drápky, kterými hrabou v zemi a ve dřevě. Nebezpečnou kořist produkující jedovaté výměšky si mangusty nejprve oválí v prachu, teprve pak ji sežerou.

Zástupci čeledi promykovitých – mangusty nevyjímaje – jsou známí tím, že se nezaleknou ani jedovatého hada. Pokud jste četli Kiplingovu Knihu džunglí, jistě si vzpomenete na samečka promyky mungo jménem Riki-Tiki-Tavi, který si troufne i na kobru.

Na videu z jihoafrického Krugerova národního parku pozorujeme hada propleteného ve větvích keře, na kterého z vysoké trávy útočí mangusta. Musí vyskočit pořádně vysoko, aby na svou kořist dosáhla. Ostrými zoubky se zakousne do hadí hlavy. Jak se tak drží, zjistí, že takový visící had je vlastně docela dobrá houpačka. A proč si před jídlem trochu nepovyrazit? Mangusta znovu a znovu neúnavně útočí, dokud se jí nepodaří hada stáhnout z větví dolů. Pak už si konečně může vychutnat zasloužený oběd.

Zdroj: Latest Sightings, Mundo