Pomoc, blechy a klíšťata! Nejlepší prevencí je pravidelné ošetřování zvířete antiparazitickými prostředky

Přidat na Seznam.cz

Jsou titěrní, ale nadělají pořádnou paseku. Blechy a klíšťata představují hrozbu nejen pro zdraví vašeho psa nebo kočky, ale i pro váš domov. Kvůli teplejším jarům a mírnějším zimám se jejich sezóna prodlužuje a jejich aktivita sílí.

Co všechno dokážou tito nevyžádaní hosté způsobit, jak se jim bránit a jaké prostředky mají opravdu smysl?

Neviditelní škůdci s velkým dopadem

Blechy nejsou jen otravní skákající tvorové – mohou způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Nejčastěji vyvolávají svědění, záněty kůže nebo alergické reakce. U mláďat hrozí i chudokrevnost, protože blechy se živí krví. Co je však nejzrádnější? Jejich rychlé množení. Jedna blecha zvládne naklást desítky vajíček denně, která se rozšíří po koberci, gauči i pelíšku.

Klíšťata se na první pohled nezdají nebezpečná, ale opak je pravdou. Přenášejí závažná onemocnění, jako je lymská borelióza, babesióza nebo anaplazmóza. Nakažený pes může mít horečku, být unavený, ztratit chuť k jídlu a trpět bolestmi kloubů. V krajních případech jde o život. A pozor – klíšťata nepředstavují hrozbu jen pro zvířata. Klíšťová encefalitida nebo borelióza se nevyhýbají ani lidem.

Několik klíšťat v psí srsti
Psi mohou být při zanedbané péči doslova plní klíšťat, zdroj: Shutterstock

Kde číhá nebezpečí?

Cesta k nákaze bývá krátká. Stačí procházka v parku, kontakt s jiným zvířetem nebo návštěva salonu. Blechy a jejich vajíčka si pes či kočka přinesou domů v srsti. Klíšťata naopak čekají na vhodného hostitele ve vysoké trávě, křoví či lese. Nejútočnější jsou od jara do podzimu, ale při teplých zimách je můžete najít i v lednu.

Jak poznat, že má zvíře blechy nebo klíště?

Zpozornět byste měli, pokud se zvíře často škrábe, hlavně v oblasti zad nebo kolem kořene ocasu. V srsti lze někdy najít černé drobky – bleší trus. Kůže bývá podrážděná a zarudlá. Klíště si většinou všimnete při prohlídce srsti – obvykle se přisaje za ušima, na krku, v tříslech nebo mezi prsty.

Jaké prostředky proti parazitům opravdu fungují?

Dnes je na trhu řada osvědčených produktů. Mezi nejpopulárnější patří tzv. spot-on pipety, které se kapou za krk a účinkují proti blechám i klíšťatům. Obojek s dlouhodobým účinkem (někdy až 8 měsíců) je další oblíbenou volbou. Pro psy, které často koupete, mohou být vhodnější žvýkací tablety s vnitřním účinkem. Existují i spreje nebo šampony s okamžitým, ale krátkodobým efektem. A pak je tu přírodní cesta – repelenty s esenciálními oleji, které mohou být fajn doplňkem, ale samy o sobě obvykle nestačí.

Důležité je vybírat přípravek podle druhu zvířete. Co nevadí psům, může být pro kočky toxické. A také platí: méně je někdy více – nekombinujte víc antiparazitik naráz. Vždy se raději poraďte s veterinářem.

Nezapomeňte na úklid domácnosti

Pokud už se blechy do domácnosti dostaly, nestačí ošetřit jen mazlíčka. Vajíčka a larvy se mohou ukrývat v kobercích, čalounění, pelíšcích… Vše je potřeba pečlivě vyčistit, vysát a vydezinfikovat. V těžších případech se vyplatí obrátit na profesionály.

Prevence: klíč k pohodě vašeho zvířete i celé rodiny

Ochrana před parazity by měla být součástí pravidelné péče po celý rok. Po každé procházce nebo pobytu venku zkontrolujte srst – zejména u zvířat, která chodí do přírody nebo se potkávají s jinými. U psů, kteří se často koupou nebo žijí v rizikové oblasti, je vhodné kombinovat více forem ochrany – třeba obojek s tabletou nebo přírodním sprejem.

Kočky, které chodí ven, potřebují stejnou péči jako psi – parazité si totiž rozhodně nevybírají. A když je jednou zvíře přinese domů, máte problém i vy.

Důležitá je i péče o prostředí – perte pelíšky, pravidelně vysávejte, udržujte čistotu. Blechy se totiž rády ukrývají mimo samotné zvíře a jejich cyklus se pak neustále opakuje.

Zdroje: petmd.com, healthline.com, realsimple.com, Youtube