Velemlok čínský je plaz, jehož vokalizace zní jako pláč malého dítěte

Přidat na Seznam.cz

Populace velemloka čínského je pod tlakem kvůli znečištění a ničení biotopů. A nejen to, tento plaz stále patří v Číně a Japonsku k oblíbeným pochoutkám. Proto je to největší obojživelník na světě, který je kriticky ohrožen. Co dalšího o tomto zvířeti ještě nevíte?

Jak píše A-Z-Animals, velemlok čínský je  vrcholový predátor, který udržují rovnováhu populací ostatních vodních živočichů. A pokud byste ho toužili vidět, zavítejte do ZOO Praha, kde je těmto plazům věnován dokonce i vlastní pavilon!

O velemloku čínském

Velemloci čínští jsou samotáři, kteří spí přes den pod kameny. Všichni velemloci čínští vylučují látku, která odrazuje případné predátory, a v případě tohoto druhu je tento sekret cítit po pepři japonském.

Vzhledem k tomu, že velemloci Cryptobrachus mají drobné oči bez víček, používají k orientaci především čich a hmat. Velemlok čínský je také proslulý svou vokalizací, která zahrnuje nejen syčení, pískání, ale i zvuk, který zní velmi podobně jako pláč malého dítěte. Mají spoustu drobných zubů a jeho čelisti jsou dost silné na to, aby ukously i lidský prst.

Životní prostředí velemloka čínského

Protože velemloci čínští dýchají kůží, je logické, že dávají přednost průzračné, čisté a chladné vodě. Velemlok čínský může zahrnovat pět rodů, se vyskytuje v jižní, jihozápadní a střední Číně. Někteří jedinci byli nalezeni také na Tchaj-wanu, ale biologové předpokládají, že tam byli zavlečeni.

Potrava

Velemlok čínský se živí hmyzem, jinými obojživelníky včetně sebe navzájem, rybami, kraby, korýši, červy a mnohonožkami. Požírají také drobné savce. V jeho žaludku byl nalezen také rostlinný materiál a štěrk, který pravděpodobně pozřel omylem. Častý je kanibalismus, kdy ve studii 79 exemplářů z oblasti Čchin-ling-Dabašan obsah žaludku pěti z nich obsahoval zbytky jiných čínských velemloků a tvořil 28 % celkové hmotnosti všech položek potravy.

Většina jedinců se přestává krmit při teplotě vody nad 20 °C a krmení téměř úplně ustává při teplotě 28 °C. Teplota 35 °C je pro velemloky čínské smrtelná.

Zdroj: a-z-animals.com, ag.purdue.edu, Instagram