Pravda, nebo fikce? Legendy o dracích mohly vznikat kvůli nálezům dinosauřích kostí

Přidat na Seznam.cz

Příběhy o dracích jsou tak staré, že už ani nevíme, kdo s nimi začal. Objevují se všude – v Číně, Evropě, Jižní Americe. Ať už jsou to ohniví plazi s křídly, hadi s hlavami lvů nebo vodní příšery s vousy – draci jsou zkrátka všude.

Jedna z teorií, která poslední dobou získává na popularitě, je dost prostá: možná lidé jen našli obrovské kosti, kterým nerozuměli – a zbytek si domysleli.

Když narazíš na kost, kterou svět nezná

Představte si, že jste pastýřem někde v horách, třeba před dvěma tisíci lety. Kopete jámu a najednou narazíte na čelist dlouhou skoro metr, s obrovskými zuby. Nikdy jste nic takového neviděli. V té době žádná věda neexistovala, žádné učebnice, žádní paleontologové. Co uděláte?

Možná se leknete. Možná si řeknete, že jste našli ostatky nějakého děsivého tvora z dávných časů. A když o tom večer vyprávíte u ohně, příběh se začne vyvíjet – nejdřív měl ocas, pak šupiny, pak křídla… a za pár generací z toho je drak.

Přesně tohle se prý dělo ve staré Číně. Lidé tam nacházeli zkamenělé kosti dinosaurů, a protože neznali pojem „dinosaurus“, říkali tomu prostě „dračí kosti“. Věřili, že mají léčivou sílu, mleli je na prášek a dávali je nemocným. A co víc – draci byli v Číně považováni za ušlechtilé bytosti. Byli symbolem síly, moudrosti, někdy i štěstí.

Dinosauří kostra
Dinosauří kostra, Zdroj: shutterstock

Evropa: Draci jako hrozba

Zatímco v Asii byli draci většinou pozitivní postavy, v Evropě to bylo jinak. Tady draci unášeli princezny, ničili vesnice a chrlili oheň na každého, kdo jim přišel do cesty. Proč ten rozdíl?

Jedna možnost je, že Evropa si prostě oblíbila hrdinské příběhy – a každý správný hrdina přece potřebuje nepřítele. Drak byl ideální: velký, nebezpečný, trochu nadpřirozený. A zároveň dost neuchopitelný na to, aby si ho každý mohl představit po svém.

I tady ale mohl sehrát roli nález nějaké fosilie. Představte si, že někdo ve středověku objeví velkou zkamenělou lebku. Vypadá děsivě, má zuby jako dýky – co to asi bylo za zvíře? Žádný kůň, kráva nebo medvěd to nebyl. Takže? Drak.

Lidská fantazie je mocná věc

Možná to celé vzniklo právě takhle. Někdo něco našel, nepochopil to – a příběh byl na světě. Lidé mají přirozenou tendenci skládat dohromady to, co znají. Když se jim do ruky dostala kost, kterou nedokázali zařadit, začali hledat spojitosti. Velké zuby – jako krokodýl. Dlouhé tělo – jako had. Možná to mělo křídla – jako netopýr. A bum – máme draka.

Někteří vědci si dokonce myslí, že v tom hraje roli i náš vrozený strach. Bojíme se hadů, šelem, výšek a ohně. A drak v sobě kombinuje všechno dohromady. Je to skoro jako stvoření z noční můry, které v sobě spojuje všechno, co nás může ohrozit.

A co když to nebyly jen kosti?

Zajímavá teorie říká, že některé legendy nemusely vzniknout jen kvůli zkamenělým kostem, ale třeba i díky zkamenělým stromům. Jo, vážně. Existuje jeden druh pravěkých rostlin – lepidodendron – který měl kůru s takovým šupinatým vzorem. A když z toho zůstane fosilie, vypadá to jako ztvrdlá dračí kůže. V oblastech, kde se tyhle fosilie nacházejí, jsou zároveň silné tradice o dracích. Možná náhoda, možná ne.

Tak jak to teda je?

Jestli draci opravdu někdy existovali, na to máme jasnou odpověď – neexistovali. Ne v té podobě, jak si je představujeme. Ale to neznamená, že příběhy o nich jsou jen tak „vymyšlené“. Ony totiž vycházejí z něčeho reálného – z pozorování, nálezů, strachů a představ.

Možná právě to dělá dračí legendy tak silné. Nejsou čistou fikcí – jsou směsí reality a lidské fantazie. A to je kombinace, která vydrží věky.

Zdroj: stoplusjednicka.cz, abicko.cz, Live Science, Thought Co.