Proč kočky nenávidí vodu?

Přidat na Seznam.cz

Nechuť k vodě je jednou z nejznámějších vlastností koček domácích. To však neplatí o všech kočkovitých šelmách. Některé velké kočky, jako jsou tygři, se běžně potápí pod vodní hladinu, aby se ochladili nebo aby ulovili kořist. A dokonce i některá domestikovaná plemena jsou známá tím, že si užívají plavání, když se naskytne příležitost.

Obecně však platí, že domácí kočky se od vody drží hodně daleko. Už od pohledu vidíte jak se snaží, aby se nenamočily. Existuje řada teorií, které vysvětlují proč tomu tak je. Chovatelé koček tvrdí, že je to proto, že se tento druh zvířete vyvinul v suchém podnebí a nebyl vystaven řekám nebo jezerům. Voda, kromě pití, je prvek, který neznají, a proto se mu vyhýbají, informuje portál Britannica.

Pravděpodobnější však je, že kočky nemají rády mokro kvůli tomu, co voda dělá s jejich srstí. Kočky jsou náročná zvířata, která tráví velkou část dne tím, že se o sebe starají. Mokrá srst je pro kočku extrémně nepříjemná a často dlouho usychá. Mokrá srst je také těžší než suchá, proto je kočka méně mrštná a dravci ji snáze chytí.

Existuje také šokový faktor. Například náhodný pád do plné vany může být pro kočku děsivým zážitkem a může kočce způsobit strach z vody do konce života.

Zdá se však, že mnoho koček si rádo hraje s tekoucí nebo kapající vodou, například z kohoutku. Chovatelé věří, že kočky přitahují pohyby vody a zvuky, které vydává, což vše může stimulovat kočičí instinktivní touhu chytit kořist. Taková hra je přijatelná i pro jinak vodě nenáviděnou kočku, protože kočce smáčí pouze tlapky.

Některá plemena domestikovaných koček, jako je mainská mývalí, bengálská a turecká kočka, se vody bijí méně a ve skutečnosti si občasné koupání užívají. To, co dělá tato plemena jedinečnými, je struktura jejich srsti, díky které jsou odolnější vůči vodě než jiná plemena.

Zdroj: Encyklopedie Britannica