Proč vymřeli dinosauři? Jaké známe teorie. Dokonce možná jejich potomci stále žijí
O tom, co stojí za vymřením dinosaurů, panuje celá řada různých teorií. Dokonce i všemi známý meteorit, který měl způsobit vymření tolika živočichů, je pouhá teorie. Jak to tedy bylo? Podívejte se, jaké teorie existují!
Meteorit
Nejznámější a také nejpravděpodobnější teorie, kterou nás učí i ve škole, je, že na planetu spadl ohromný meteorit. Část dinosaurů zemřela okamžitě, pokud byli v blízkosti dopadu. Většinu ale zabily následné události – dopad ohromného tělasa na naší planetu měl způsobit silná zemětřesení, záplavy a následně i sopečné výbuchy. Díky opakujícím se výbuchům sopek pak došlo také k tomu, že se vznesl oblak sopečného prachu, který způsobil jednak kyselé deště, a také zakryl sluneční svit. To vše se mělo odehrát ve velmi krátkém časovém období, což znamená, že žádný několikatunový tvor nemohl přežít. Otázkou je – co když to tak vůbec nebylo?

Sopečná činnost
Další teorií je sopečná činnost, ovšem nezpůsobená pádem meteoritu. Jisté je, že v období křídy byly výbuchy sopek velmi časté, jak dokládají některé důkazy. Tato teorie ovšem nemluví o náhlém vymření, ale postupném vymírání, které trvalo miliony let. S předchozí teorií má ale něco společného – sopečná aktivita způsobila kyselé a jedovaté deště i zakrytí slunečního svitu prachem. Tyto přírodní katastrofy sice tedy byly běžné, ale ne v takovém rozsahu, aby způsobily vymření dinosaurů v krátkém čase.
Každých 26 milionů let
Jednou z teorií je i to, že se hromadné vymírání opakuje každých 26 milionů let, a to kvůli vícero menším meteoritům, které na Zem dopadají rychle za sebou. Tato teorie má své mouchy, ale vědci se domnívají, že ať už by se jednalo o velký meteorit, nebo o spoustu malých, jistě by to mělo vliv na klima naší planety. Pokud se vám to ale zdá nepravděpodobné, přečtěte si i následující teorie, které jsou (ne)překvapivě vyvrácené.
Sami se vyjedli
Někteří vědci zastávají názor, že dinosauři se, doslova, sami vyjedli. Tato teorie se opírá o fakt, že predátoři i v dněšní době loví mláďata nebo jedí vejce. Je tedy pravděpodobné, že i dinosauři si vzájemně požírali mláďata, ovšem ne v takové míře, aby to způsobilo jejich vymření.

Jen samci, žádné samice
Například krokodýlí vejce se vyvíjejí na základě teploty. V chladu se vylíhnou samice a v teple samci – a právě takto vysvětlil svou teorii další z vědců.
Vlivem sopečné činnosti a dalších aktivit bylo v období dinosaurů opravdu teplo. Tedy z vajec se měli líhnout jen samí samci, kteří si nemohli najít partnerku. Problémem ale je, že nevíme, zda i dinosauří vejce ovlivňovala teplota.
Co když stále žijí?
Pravdou je, že mnoho dinosaurů přežilo i do dnešní doby. Jistě, neběhají nám tu tyranosauři a v lese nenarazíte na titanosaura, ale dinosauři se vyvinuli. Ani my, lidé, nejsme stejní jako naši předci, proč by tedy dinosauři nemohli vypadat také jinak? Z dinosaurů se vyvinuli dnešní ptáci, a kromě toho, přežilo mnoho zvířat z pravěku dodnes, jen se zmenšili. Důkazem mohou být například krokodýli.
Co si myslíte vy? Jak dinosauři vymřeli? A vymřeli vůbec?
zdroj: ucmp, amnh, smithsonianmag, phys, study