Radíme, jak čistit psovi uši

Přidat na Seznam.cz

Čištění uší je nezbytnou součástí základní péče o psa. Všichni psi by si měli čas od času nechat vyčistit uši, ale některá plemena potřebují častější a důkladnější čištění než jiní. To platí zejména pro psy náchylné k ušním infekcím.

Pro správnou péči o uši je vždy dobré seznámit se s anatomií psa. Díky těm správným znalostem zabráníte případnému poškození.

Příprava na čištění uší psa

Nejlepším místem pro čištění uší vašeho psa je vana nebo venkovní prostor. Tuto činnost je ale vhodné provádět těsně před koupáním.

Před čištěním uší si je prohlédněte. Získáte tak představu o tom, jak jsou špinavé, a můžete zkontrolovat, zda nemají přebytečné chlupy.

Pokud vašemu psovi z ušního kanálku vylézá hodně chlupů, bude možná nutné je vytrhat. To můžete provést prsty nebo pinzetou.

Pokud si nejste s vytrháváním jistí, raději se poraďte se s ošetřovatelem nebo veterinářem, jak na to.

Jak na čištění

Při čištění se vyhněte čisticím prostředkům, které obsahují alkohol nebo peroxid vodíku, protože mohou způsobit vážné podráždění.

Začněte tím, že podržíte ušní boltec nahoře a stříknete několik kapek čisticího prostředku na vnitřní stranu boltce v blízkosti ušního otvoru. Poté jemně vložte špičku lahvičky do ucha a jemně ji stiskněte.

Než pes zatřese hlavou, začněte ucho masírovat v místě, kde je cítit chrupavka. Masírováním totiž pomáháte čisticímu prostředku dostat se do zvukovodu a uvolnit ušní nečistoty.

Jakmile budete hotoví, lehce navlhčete vatu nebo gázu čisticím prostředkem na uši. Pomocí vaty nebo gázy prstem vytřete zvukovod.

Pokud se vám ucho zdá stále špinavé, postup opakujte.

Přejděte na druhé ucho a všechny kroky opakujte. Na závěr setřete všechny viditelné nečistoty a osušte psovi hlavu. Nezapomeňte nabídnout odměnu v podobě pamlsku a spoustu pochval.

Jak často psovi čistit uši?

Psům se maz a nečistoty v uších mohou hromadit rychleji než nám lidem. Pravidelně tak nezapomínejte kontrolovat uši svého psa. Vezměte také na vědomí, nadměrné čištění může způsobit podráždění uší.

Neexistuje tak žádný časový rozvrh, kdy psovi uši vyčistit. Jednou týdně je ale zkontrolujte a v případě potřeby vyčistěte.

Zdroj: TheSprucePets, Youtube