Rajka malá vypadá jako pták z pohádky. Většinu života se schovává v korunách stromů, je polygamní a dostala se i na vlajku

Přidat na Seznam.cz

Vědecký název Paradisaea minor odkazuje na ráj, a pokud připočteme pestrý vzhled samců, mohli bychom ho klidně označovat za ptáka z ráje. Ač byl v minulosti pronásledován kvůli peří, není naštěstí ohroženým druhem.

Rajky patří do řádu pěvců (Passeriformes) a čeledi rajkovitých (Paradisaeidae), která sdružuje patnáct rodů a 42 druhů, tedy celou velkou skupinu těchto nádherných ptáků, kteří jsou k vidění na ostrovech indonéských Moluk a na Nové Guineji. Jen okrajově některé druhy obývají australský Queensland.

Rajka malá žije v severní části Nové Guineje na ostrovech Misool a Yapen. Domovem jí jsou husté a vlhké lesy rovníkového pásu poseté bažinami a vysokými stromy s neprostupným podrostem. Zřídkakdy slétá na zem a prakticky celý život tráví ukrytá mezi listím v korunách stromů. Povahou je spíše samotářská a většinou tichá, často nepozorovaná navzdory jiskřivým barvám svého peří. Živí se plody, hmyzem a drobnými obratlovci, kteří občas doplňují její jídelníček.

Měří okolo 30 cm, váží asi 300 g a rozpětí křídel má 60 cm. Samice vykazuje méně nápadné zbarvení, má černou hlavu, kaštanově hnědé tělo a šedobílou hruď. Zobák a nohy jsou světle modré a oko má jasně žlutobílou barvu.

Samec je velmi výrazný a to především díky svým okrasným perům, která jsou dlouhá, načechraná a jasně žlutá a bílá. Hlavu a zátylek má žlutou, hrdlo smaragdově zelené, hruď a břicho kaštanově hnědé a zobák, nohy a oči má stejné jako samice.

Na rozdíl od jiných druhů i námluvy probíhají ve větvích, kde samci tančí, poskakují a zavěšeni hlavou dolů nechávají své nadýchané peří padat dozadu. Samice sedí na okolních větvích a čekají, až budou moci posoudit a uznat toho nejlepšího. Samec je polygamní a může mít více partnerek.

Hnízdo staví samice sama na vysokých větvích stromu, snáší jedno až tři narůžovělá vejce. Malá mláďata zůstanou v hnízdě ještě čtyři týdny, než odletí pryč. Pak ještě nějakou dobu zůstávají ve spojení s matkou a vytvoří malé skupinky až do nové reprodukční sezóny. Byly také pozorovány případy křížení mezi druhy, kdy jedinci, kteří byli dříve klasifikováni jako samostatné druhy, byli později po pečlivých genetických studiích vyhodnoceni jako mezidruhoví kříženci.

V minulosti byli rajky vystaveny pronásledování kvůli získání vzácného peří. Nošení těchto trofejí na pokrývkách hlavy bylo pro domorodce zdrojem hrdosti a cti. Tento nádherný pták je natolik ikonický, že je vyobrazen na státní vlajce Papuy – Nové Guineje.

Zdroj: Monaco Nature Encyclopedia, BioLib