Reflexy zachránily ženu před obrovskou velrybou, která jí málem spolkla

Přidat na Seznam.cz

Ve všech světových vodách žijí keporkaci. Jejich roční migrace je jednou z nejdelších na světě a každoročně překonávají obrovské vzdálenosti. Z tropických oblastí, kde se rozmnožují, do chladnějších a úrodnějších oblastí, kde se krmí, některé skupiny urazí až 8000 kilometrů.

Keporkak si vyrazil na oběd

O slunečném víkendu v kalifornském Santa Cruz si keporkak málem dal k obědu ženu na surfu, uvádí A-Z-Animals. Nedaleko od nic netušící surfařky a dvou kajakářů se z klidných vod vynořily dvě velké velryby a Barb Roettger natočila video. Navíc ho nahrála na Youtube, abychom ho mohli všichni vidět. Z tohoto videa vám zůstane čelist na podlaze!

Na záběru je k vidění žena, která pádluje směrem k dvojici na kajaku. Nad hlavou všech zúčastněných létá nespočet racků a vše se zdá být normální. Během několika vteřin se vše změní, když se s otevřenou tlamou z hladiny vynoří obrovský keporkak.

Ohromující rozměry

Všichni víme, že velryby jsou mohutní tvorové. Dospělý keporkak může být dlouhý až 15 metrů a vážit neuvěřitelných 30 tun. I když byste samozřejmě nechtěli být jejím obědem, nechtěli byste být ani poblíž, když přistane zpět na vodní hladině.

Když se tato konkrétní velryba vynoří z vody, je tak velká, že to vypadá, jako by spolkla všechny kolem. Když se potopí zpět pod hladinu, můžeme vidět vyděšenou surfařku, který pádluje pryč.

Velryby se v poslední době dost často dostávají do nebezpečných blízkých střetů s lidmi a loděmi. V oblasti krmení, se pozorovatelům velryb doporučuje dodržovat minimální vzdálenost 100 metrů. Žena, která  se málem stala obědem keporkaka tvrdí, že si nyní velryb a jejich krmných zvyků více váží a že je bude pozorovat pouze z bezpečnější suché země.

Zdroj: a-z-animals.com, Youtube