Rozvášnění žabáci sexuálně napadli hada

Přidat na Seznam.cz

Když přijde láska na žabáky, tak to myslí opravdu vážně. Netrpělivě čekají na příchod samic, ale místo nich zaútočí had. Podívejte se, jak se zaskočená užovka zmůže jen na útěk!

Video, které se může odehrávat v našich českých lesích, je zajímavé jejich hlavními hrdiny. Rozvášnění žabáci jsou vzácní, chránění zákonem a kriticky ohrožení. Jedná se o Skokana ostronosého, který se vyskytuje v Jihomoravském kraji, nejčastěji v tůních lužních lesů.

Skokan ostronosý

Tento druh žáby je v Česku vzácným druhem. Může za to zhoršující se kvalita vody v jeho životním prostoru. Najdete ho v bažinách, mokřadech, ale i na vlhkých loukách, kde se umí obratně a rychle zahrabat do mokré půdy. To mu umožňuje speciální nártní hrbolek na jinak krátkých zadních nohách. Celé jeho tělo může měřit až 8 centimetrů.

V období námluv samci kvokají a žbluňkají na samice, které na ně čekají ve vodě. Tam se chodí jen pářit, jinak žijí na souši v mokré hlíně. Zajímavostí je, že v období páření, které nastává na přelomu března a dubna, dokáží samci zmodrat. Je to způsobené sluncem; čím více v tyto dny svítí a je teplo, tím více je modrá barva intenzivní.

Zdroje: lesycr, YouTube