Ohromný orel se proletí s kozou v pařátech. Pro kozu to byl poslední let v životě

Přidat na Seznam.cz

Navzdory tomu, že dospělá koza váží i pětkrát více než orel skalní, mimořádné záběry ukazují, že to dravci nedělá vůbec žádný problém. Nejen, že je schopný kozu zvednout, ale také se s ní proletí. Bohužel pro kozu to byl její první i poslední let v životě.

Lovit malou kořist je podstatně jednodušší

Orli jsou masožravci s velmi pestrou stravou, která závisí na ekosystému, ve kterém se nacházejí, a zvířatech, která tam žijí. Obecně však lze říci, že jejich potravu tvoří především savci a ptáci, které konzumují živé i jako mršiny. Lov za letu je pro tyto dravce charakteristický, jakmile orel zpozoruje svou kořist, nepozorovaně ji sleduje, aby se vyhnul odhalení. Když je blízko, natáhne své silné drápy a chytí ji, obvykle ji i na místě zabije tlakem vyvíjeným jeho nohama. Ve střemhlavém letu orel letí velmi rychle, průměrná rychlost je asi 50 km za hodinu, uvádí web Animal Wised. Tento lov nestojí ptáka téměř žádnou energii, na druhou stranu mu malá kořist moc energie také nedá.

Velká kořist stojí velkou námahu

Video ukazuje, jak orel skalní zanořuje své drápy do krku dospělé kozy a táhne ji po skalách u okraje útesu. Pozoruhodným rysem těchto dravců je jejich podsaditá postava a jejich schopnost zvedat zvířata, která jsou poněkud těžší než oni sami, píše web Dailymail.

I když je tedy jeho kořist několikanásobně těžší, orel ji v klidu odnáší pryč. S největší pravděpodobností ji pak z velký výšky shodí na kamenitou zem, kde let kozy skončí.

zdroj: Instagram, Dailymail, Animal Wised