Oblékání psů do overalů: Je to jen trend nebo má své důvody?

Přidat na Seznam.cz

Psi jsou začleněni do života lidí a mají k sobě silné vazby, díky nimž je s nimi zacházeno jako se součástí rodiny. Z lásky, kterou majitelé ke svým psům chovají, jim proto kupují oblečení. V zimním období to ocení zejména ti malí, kteří chlad na kůži pociťují více než větší chlupáči. Doporučuje se to ovšem, nebo se psi ročnímu období dovedou přirozeně přizpůsobit?

Mnozí namítají, že pes je pes a neměl by se nikdy oblékat. V současné době, kdy se majitelé těchto mazlíčků předhánějí v tom, čí pes bude vypadat lépe, je to ovšem kontroverzní téma. Je pravdou, že málokdo viděl labradora nebo německého ovčáka ve psím oblečku, ale ti menší, krátkosrstí, se bez teplého svetru nebo bundy prakticky už neukazují. A vyčítat bychom to jejich majitelům neměli.

Důvodem není jenom zima

Některé oděvy jsou však skutečně ku prospěchu psa. I když psí oblečení není nutné, neznamená to, že oblékání psa je hrozné, píše The Spruce Pets. Každé plemeno se liší typem srsti a schopností vyrovnat se se zimním počasím. Někteří mají tenkou srst a velmi málo tělesného tuku. V chladném počasí tedy odolávají podmínkám, které pro nich nejsou příjemné. Kromě počasí má na spokojenost psa na vycházce vliv i jeho stáří. Starší psi a štěňata také častěji pocítí chlad než zdatný, aktivní a zdravý dospělý pes. Obléct ho a dopřát mu pocit tepla, je v tomto případě zcela nezbytné. Taktéž, pokud má váš pes nepříjemnou kožní infekci, kontaktní alergii nebo chirurgický řez, může někdy obléknutí do malého psího overalu pomoci ochránit jeho kůži.

Daily Mail naopak poukazuje na to, že lidé svým psům s větší pravděpodobností koupí oblečení, pokud vykazují známky toho, že psa vnímají jako člověka. Uvádí, že většina majitelů považuje domácího mazlíčka za součást rodiny, což je skvělé, ale měli bychom si uvědomit, že domácí mazlíček není módní doplněk. A i když jsou některé studie v rozporu s tím, zda je správné oblékat své mazlíčky nebo nikoliv, ze všeho nejvíce záleží na tom, jak se na oblékání dívá váš pes. Mějte na paměti, že jeho komfort by měl být na prvním místě!

Je důležité se jako majitelé vcítit do pocitů vašeho psa. Pokud mu není oblek, který se mu chystáte nasadit pohodlný a cítí se v něm nesvůj, zcela jistě to na něm poznáte. Nenuťte ho k tomu, ani když víte, že je to ve prospěch jeho zdraví. Můžete ho ovšem naopak postupně naučit přijmout ho jako něco, co mu nijak neškodí a na co si postupem času přirozeně zvykne.

Zdroj: The Spruce Pets, Daily Mail, studie