Chytří papoušci potřebují více zaměstnat svou mysl. Dopřejte jim to

Přidat na Seznam.cz

Inteligentní ptáci potřebují v zajetí více stimulace než jejich nepříliš chytří kolegové. Vědci nedávno zjistili, že čím jsou papoušci inteligentnější, tím obtížnější pro ně může být přizpůsobit se tomu, že nejsou na svobodě, oznámil web TreeHugger.

Studium papoušků

Protože majitelé domácích mazlíčků se s papoušky a jiným ptactvem „mazlí“ jen zřídka, zkoumali vědci údaje z průzkumu z počátku 90. let 20. století o líhnivosti v zajetí. Ten zahrnoval 31 000 papoušků v 1 183 soukromých chovných sbírkách.

Doktorka Georgia Mason provedla také online průzkum, který zahrnoval 50 druhů ptáků a vědci se ptali na chování nebo abnormální aktivity. K těm patří kousání mříží klece, žvýkání peří nebo kývání a přecházení v kleci. Dále shromažďovali informace o faktorech, jako je strava, podmínky ustájení a poměr velikosti mozku k tělesné hmotnosti, což je ukazatel inteligence. Na základě těchto údajů hledali znaky, které mohou ptáky činit náchylnějšími k riziku „deprese“ ze zajetí.

Zjistili, že druhy papoušků, jejichž přirozená strava obvykle zahrnuje semena, ořechy a hmyz s tvrdým povrchem, si v zajetí častěji škubou, žvýkají nebo jedí vlastní peří. Druhy s větším mozkem byly více ohroženy všemi formami opakovaného chování.

Úloha stravy

To, co ptáci jedí, může hrát roli v tom, jak reagují v zajetí. Ve volné přírodě tráví ptáci asi 40 až 75 % času hledáním potravy. Vědci si nejsou jisti, zda typ poskytované stravy může mít vliv na to, jak někteří papoušci prospívají v zajetí, nebo zda může být pro tyto ptáky důležité, aby měli k dispozici potravu, jejíž konzumace vyžaduje práci.

Kteří ptáci jsou nejchytřejší?

Mezi nejchytřejší druhy papoušků, u nichž hrozí největší riziko takového chování, patří papoušci mniší a nanduové a ara modrožlutý, který má v mozku více neuronů než opice rhesus. Vědci nemají k dispozici údaje o hmotnosti mozku kakadua Goffinova, říká Mason, ale upozorňuje, že tento druh je známý svou schopností vyrábět nástroje a je vysoce ohrožen opakovaným chováním v zajetí.
Na druhou stranu kakaduové, papoušci jandaya a amazoňané žlutonozí se v domácích podmínkách obvykle chovají dobře.

Je tento výzkum podstatný?

Výzkumníci upozorňují, že polovina celosvětové populace, přibližně 50 milionů ptáků, žije v zajetí. Pokud budou vědět, jak je udržet šťastné a stimulované, můžeme zlepšit životní podmínky mnoha z nich.
Nyní majitelé vědí, že když tito ptáci nemají k dispozici potravu podobnou přirozené a kognitivní stimulaci, může to mít za následek špatnou pohodu zvířat.

Vědci naznačují, že tyto výsledky platí pro zoologické zahrady a pro všechna místa, kde jsou papoušci chováni a pěstováni, protože to má důsledky pro ochranu přírody. Kromě selektivního výběru potravy by měli majitelé domácích mazlíčků a chovatelé papoušků dbát i na další aspekty, které pomohou jejich ptákům prospívat.

Zdroj: treehugger.com