Extrémně vzácný žralok obrovský z hlubin oceánu byl vyplaven na pláž

Přidat na Seznam.cz

V jedné filipínské pobřežní vesnici byl z hlubin oceánu vyplaven mimořádně vzácný žralok obrovský. Mrtvého hlubinného žraloka objevili místní rybáři. Úředníci z Úřadu pro rybolov zatím neznají příčinu smrti. Ale mají podezření, že se mohl zamotat do rybářské sítě, píše Newsweek.

Fotografie ukazují žraloka ležícího mrtvého na mělčině. Žralok obrovský se s lidmi setkává velmi zřídka a může se dožít až 100 let. Může žít až 4 kilometry pod hladinou oceánu a většinu života tráví ve tmě.

Přestože je vidět jen zřídka, je považován za jeden z největších druhů žraloků, třetí po žralokovi velrybím a žralokovi obrovském. Průměrně váží asi 2 700 kg a dorůstají až 5 metrů. Tento žralok obrovský měřil asi 4,5 metrů.

Vědci nyní chtějí zjistit a ověřit příčinu smrti žraloka obrovského. Podle floridského muzea bylo od roku 1976, kdy byl tento druh poprvé objeven, potvrzeno 269 pozorování žraloků velkoústých po celém světě. Většina pozorování se odehrává na Tchaj-wanu, kde je tento druh někdy uloven jako vedlejší úlovek, když se zamotá do rybářských sítí.

Když žraloky vyplaví moře na břeh, jsou obvykle již mrtví. Tento megažralok je třetím, který byl vyplaven na Filipínách. Není známo, kolik žraloků žije na světě, protože jsou příliš zřídka pozorováni, než aby bylo možné shromáždit údaje, což brání úředníkům v zavádění opatření na ochranu tohoto žraloka. Tento druh je pozorován pravidelněji od doby, kdy se komerční rybolov začal nořit do hlubších vod, aby našel rozmanitější druhy.

Vůbec první objevený žralok obrovský byl náhodně chycen zamotaný do mořské kotvy na Havaji, ale o tomto incidentu nebylo po mnoho let informováno, protože plavidlo se účastnilo utajované operace pro americké námořnictvo.

Zdroj: newsweek.com, facebook.com