Víte jaké problémy mají psi s plochým čumákem? Předcházejte jim

Přidat na Seznam.cz

Psi s plochým obličejem jsou v poslední době mimořádně oblíbení. Bohužel jejich vzhled jim dělá mnoho problémů. Seznamte se s nejčastějšími chorobami brachycefalických plemen!

V dnešní době jsou psi brachycefalických plemen, jako je shih tzu, mops, pekingský pes, francouzský buldoček a anglický buldok, velmi oblíbení a oblíbení zejména u potenciálních majitelů. Brachycephaly je stav, při kterém je lebka zvířete kratší a širší než u jiných zvířat. Výsledkem je výrazně zkrácený nos a čelist, což dává efekt „zploštělé tváře“. Mezi zdravotní důsledky tohoto stavu patří problémy s dýcháním a oběhovým systémem. Dalším problémem vyplývajícím ze stavu brachycephaly jsou mělké oční důlky, a tak trvale „vyčnívající“ oči za mezeru očních víček, které se zdají být mnohem větší, než ve skutečnosti jsou.

Oční problémy u brachycefalických ras
Takový tvar lebky u brachycefalických ras vede k mnoha abnormalitám a oftalmickým problémům. V důsledku toho mohou vést k poškození nebo ztrátě zraku a dokonce ke ztrátě samotné oční bulvy. Mělké oční důlky těchto plemen psů často zabraňují úplnému uzavření lagoftalmu, zejména během spánku. V důsledku toho vede k nesprávné hydrataci rohovky a dalším komplikacím, např. pigmentaci, fibróze.

Další problém, který musí majitel mopslíka nebo francouzského buldočka vzít v úvahu, je nadměrný nosní záhyb a entropie dolního víčka v části oka. Takové abnormality zase vedou k narušení toku slz a neustálému podráždění rohovky. Mohou být přímou příčinou jeho odkrytí tkáně a pokud nejsou léčeny, mohou dokonce vést k jejich perforaci.

Syndrom suchého oka je dalším problémem, který velmi často postihuje brachycefalická plemena, jako je shih tzu, lhasa apso, kavalír king charles španěl a anglický buldok. U psů s nedostatkem slz je velmi běžné pozorovat velké množství zelenožlutého výpotku, který se hromadí kolem očí a lepí oční víčko. Je třeba zdůraznit, že syndrom suchého oka způsobuje našim domácím mazlíčkům obrovské nepohodlí a kromě kauzální léčby (u oftalmologa) je nutné aplikovat účinné oční lubrikanty a také hygienu a odstranění zbytkových sekrecí.

Jak se starat o oči brachycefalických ras?
Stejně jako v případě většiny vad a nesrovnalostí je u brachycefalických plemen velmi důležité pečovat o vhodnou ochranu rohovky pomocí přípravků určených pro zvířata. To pomáhá minimalizovat riziko mechanického poškození, zejména na jaře a v létě, kdy je aktivita zvířat nejvyšší.

Za úvahu stojí také přípravky obsahující kyselinu hyaluronovou, která je pro oko mimořádně bezpečná. Z mnoha zvlhčovacích produktů na trhu si zaslouží pozornost ty, které zůstávají na povrchu oka po relativně dlouhou dobu. Obvykle mají konzistenci gelu nebo gelových kapiček a harmonizované složení. Díky tomu poskytují nejen adekvátní ochranu, ale také zvlhčují a vyživují rohovku při vystavení obtížným povětrnostním podmínkám. Správné hygieny očí lze naopak dosáhnout i domácími metodami, tj. gázou a teplou převařenou vodou.

Komerčně dostupné hygienické výrobky však mohou být účinnější. Při výběru bychom měli věnovat zvláštní pozornost vhodnému složení. Složky obsažené v těchto přípravcích by neměly obsahovat chlorhexidin nebo oxidanty, které mohou při náhodném kontaktu s povrchem oka způsobit podráždění.