Nejnebezpečnějším zvířetem u nás není zmije ani vlk, ale obyčejný divočák. Jak se bránit před útokem tohoto postrachu lesů?

Přidat na Seznam.cz

Mnozí by čekali, že v naší zemi nebezpečná zvířata nežijí. Nakonec, nemáme tu poušť plnou jedovatých plazů, ani džungli plnou šelem. Přesto zde žije zmije, vlk, i naše nejnebezpečnější zvíře – prase divoké. Podívejte se, proč právě divočák předčil jedovatého hada i šelmu.

Překvapivě nejnebezpečnější zvíře

Pravděpodobně nejnebezpečnějším tvorem v České republice je divočák velký, což je druh divokého prasete se špatným zrakem, hrůzostrašnou povahou a velkými, špinavými kly, které nakazí ty nešťastné, že se s ním setkají. Je známo, že divočáci žijí především ve smíšených listnatých lesích, které pokrývají velkou část střední České republiky.

Jsou statní a objemní, s průměrnou hmotností mezi 120-130 kg. Přidejte k tomu maximální rychlost a dva kly. Už je pochopitelné, proč jde z „obyčejného“ prasete takový strach. Celkově se odhaduje, že v průběhu historie došlo k 670 útokům kanců na lidi. Někteří však říkají, že incidenty jsou dnes stále častější, hlavně kvůli tomu, jak jsou kanci přitahováni k lidskému obydlí kvůli likvidaci lesů a hor, kde žijí.

Co dělat, když se s divočákem setkáte

Divočáci jsou velmi nebezpeční nejen kvůli své agresivitě, ale také proto, že jsou přenašeči nemocí přenosných na člověka, jako je tuberkulóza, hepatitida E a chřipka A. Ročně také způsobí tisíce nehod na silnicích, které mohou způsobit vážná zranění řidičů.

Ani ti nejzkušenější z dobrodruhů nevědí, jak přežít útok divočáka. Než tedy začnete plánovat svůj pěší výlet, ujistěte se, že vyrazíte za světla. Navzdory obecnému přesvědčení jsou divoká prasata nočními zvířaty. Útoky jsou obvykle častější v období říje. Když na prase narazíte, udržujte bezpečnou vzdálenost, pomalu couvejte od divočáka a pokud máte čas, zkuste se dostat na vyšší místa, jako je balvan, auto, případně vylézt na strom.

zdroj: Restless Backpacker, AZ Animals, Travel Snippet