Proč mě moje kočka pořád pronásleduje?

Přidat na Seznam.cz

Mít doma kočku a podezírat ji z toho, že vás sleduje, je zcela normální. Kočky to totiž běžně dělají. Zajímá vás ale, jaké pohnutky ji k tomu vedou? Někdy to totiž může zajít do situace, kdy vás toto denní (nebo noční) šmírování začne děsit. Vysvětleme si tedy, co za jejich úmyslem – stát vám denně za zadkem, vlastně stojí.

Kočky neustále stínují pohyby svých majitelů. Rozhodně ale nejste jediní, komu se to děje. Z hlediska pouta, které mezi sebou máte, je to normální jev, který lze logicky odůvodnit. Podle Great Pet Care je k tomu nutí přirozená zvědavost, nuda, touha si hrát, hlad nebo svým chováním jednoduše naznačují, že od vás vyžadují veškerou pozornost. Taktéž kočky, které nechodí ven, ale zdržují se pouze v domácím prostředí, mohou projevovat známky teritoriálního chování, kde pouze hlídají, co u nich doma vlastně děláte.

Pozitivní odůvodnění – má vás ráda

Pochopte taktéž, že vy jako její majitelé, jste středem jejího světa a strážcem všech jejích zdrojů. Intuitivně tedy vyhledává vaší společnost a zajímá se o váš pohyb. Překvapuje vás však, že ji často nacházíte v koupelně? Je plná věcí označených vaší vůní, což může být uklidňující. A v případě, že do ní zavíráte dveře, v momentě, kdy se otevřou a vy do ní vstoupíte – tam chce být rozhodně taky!

Negativní projevy – cítí úzkost

Ano, ne vždy totiž pronásledování vašich kroků musí znamenat, že bez vás váš miláček nemůže vydržet. Není totiž výjimkou, že pokud je toto její chování až nesnesitelně otravné, snaží se vám dát najevo, že s ní není něco v pořádku. Může se cítit nekomfortně, být ve stresu nebo dokonce pociťovat separační úzkost. Stává se to v případě delšího odloučení od vás nebo v okamžiku, kdy u vás doma nastanou nějaké změny – příchod nového mazlíčka, miminka nebo partnera.

Potřeba být vidět a uspokojit své požadavky

Magazín The Discerning Cat naopak upozorňuje i na existenční důvody, které kočky nutí něco vám sdělit a sledovat vás z místnosti do místnosti. Pronásledování doprovázené hlasitým mňoukáním zpravidla značí, že má hlad nebo žízeň. Z jejího pohledu vás může rovněž vnímat i jako rodiče, a to v případě, že je s vámi od koťete. Vaše kočka se pravděpodobně cítí nejbezpečněji, když je ve vaší blízkosti, jelikož ví, že když je s vámi, je chráněna a její potřeby jsou uspokojeny. Některé kočky přestanou svého majitele následovat po dosažení dospělosti, zatímco jiné v tom zvesela pokračují, což má na svědomí skutečnost, že si z tohoto zvyku udělali rutinní záležitost.

Jestli se vám však její chování bude zdát jako naléhavé volání o pomoc, zajděte s ní k veterináři, který prohlídne, zda ji netrápí nějaké vážné zdravotní potíže. V opačném případě buďte v klidu. O nic vážného se nejedná.

Zdroj: Great Pet Care, The Discerning Cat