Jak uklidnit psa při ohňostroji nebo při bouřce: Rozptylte ho a vytvořte mu bezpečné prostředí

Přidat na Seznam.cz

Pokud máte doma psa, pak určitě víte, že každá bouřka nebo ohňostroj může být tak trochu za trest. Pes netuší, co se děje a může ho zachvátit panika, během které se neklidně třese a snaží se někde schovat. Naštěstí existuje pár jednoduchých triků, jak takové chvíle s čtyřnohým kamarádem dobře zvládnout.

Sledujte předpověď počasí a mějte v záloze krizový plán

Ve srovnání s lidmi jsou psi mnohem citlivější na příznaky blížící se bouřky. Psi vnímají změny barometrického tlaku, cítí statickou elektřinu ve vzduchu, slyší nízkofrekvenční zvuky vzdáleného hřmění dříve než vy a cítí, že se blíží déšť. Pokud se blíží bouřka a váš pes vykazuje první známky úzkosti, nečekejte, až začne vyvádět. Když předejdete úzkosti, nemusí být její průběh tak závažný a pes se snáze uklidní.

Umožněte mu se schovat

Když se psi bojí, mohou se chtít schovat někam, kde se cítí bezpečně. Může to být přepravka, pod postelí, pod peřinou nebo ve skříni. Zvažte, zda psovi připravíte pelíšek anebo nějaké deky a dáte mu hračku s pamlskem, abyste se pokusili zlepšit jeho náladu. Pokud máte sklep, mohl by to být ideální bezpečný prostor, protože hluk z bouřky, větru a deště v něm bude více tlumený. Zvažte také zatažení žaluzií/závěsů.

Zůstaňte v klidu

Pes u vás bude hledat ujištění, že je vše v pořádku, proto zbytečně nevyvádějte a nenechte se vyvést ze svého klidu. Psi jsou velmi citliví na lidské emoce, zejména na emocionální stav svého oblíbeného člověka. Pokud z vás vyzařuje vystresovaná, frustrovaná atmosféra, váš pes ji zachytí a bude ji zrcadlit. Když budete svého psa příliš konejšit nebo se nad ním během bouřky rozčilovat, může to ve skutečnosti situaci ještě zhoršit. Místo toho buďte svému psovi během bouřky nablízku, ale snažte se mu tónem hlasu a řečí těla naznačit, že jde o běžnou záležitost.

Nabídněte mu zábavu

Zapněte si hudbu, televizi nebo bílý šum, abyste se pokusili přehlušit zvuky bouřky. Ujistěte se, že jste si vybrali soundtrack nebo pořad bez hlasitých zvuků! Existují i speciální videa, která dovedou vystresovaného psa uklidnit. Pokud se váš pes ještě příliš nebojí, zkuste ho zaujmout hrou. Za hru a klidné chování psa následně odměňte pamlskem.

Nechte psa, aby si zvykl

Pokud na to půjdete správně, psovi můžete postupně vštěpit zvýšenou odolnost vůči věcem, kterých se bojí. Začněte tím, že si v době, kdy je váš pes spokojený a klidný, pustíte na pozadí zvuky bouřky při nízké hlasitosti. Zůstaňte se psem a uklidňujte ho, že je vše v pořádku. Abyste přidali pozitivní asociaci, můžete mu nabídnout pamlsek nebo si s ním hrát. Tento postup opakujte několik měsíců a pokaždé trochu zvyšte hlasitost, až si pes na zvuky bouře zvykne. Hřmění není jediným aspektem bouřky, na který psi reagují, takže ačkoli desenzibilizační trénink může vašemu psovi pomoci cítit menší strach, nemusí jeho úzkost z bouřky zcela odstranit. I tak se ale může vyplatit tento postup zkusit.

Zdroj: Stella & Chewy’s