Nově objevená pralesnička je pojmenovaná po aktivistce Gretě Thunberg

Přidat na Seznam.cz

Vědci našli žábu na nebeském ostrově v Panamě. Malá pralesnička, která byla nově objevena v horách v Panamě, byla pojmenována po klimatické aktivistce Gretě Thunberg.

První žába tohoto druhu byla objevena před 10 lety

Vědci tuto malou žabku poprvé našli během expedice v roce 2012 ve východní Panamě, když zkoumali místní rozmanitost obojživelníků a plazů, píše web TreeHugger.

Expedici vedli Konrad Mebert z Brazílie a domácí vědec Abel Batista z Panamy. Oba spolupracují v Panamě již více než 10 let a společně publikovali osm článků v časopisech a popsali 12 nových druhů. Výzkumníci jeli na koních po blátivých stezkách, po strmých svazích, aby se dostali na horu Chucanti neboli Cerro Chucanti, nejvyšší horu pohoří Majé.

Životní prostředí nahoře se extrémně liší od nížinného tropického deštného pralesa dole. Hora je izolovaná a její neobvyklé prostředí, známé jako oblačný les, je jediné v okruhu asi 100 km. Toto vzácné prostředí mračného lesa umožnilo vývoj druhů pouze tam, a proto tam vědci rádi hledají nové druhy.

Objev nové pralesničky

Žáby byly nalezeny v mračném lese, seděly na vegetaci, často na broméliích nebo v nich,“ říká Mebert. Bromélie jsou listnaté tropické rostliny. „Žáby mohou být velmi variabilní, od žluté po hnědou, některé jsou dokonce červené, některé mají pruhy a jiné skvrny.“

Mají velmi výrazné černé oči, což je odlišuje od blízce příbuzných stromových žab ve Střední Americe, říkají vědci.

Výběr jména

Cerro Chucantí je soukromá přírodní rezervace, kterou založila nezisková organizace Adopt a Panama Rainforest Association (ADOPTA) s podporou neziskové organizace Rainforest Trust. Podle údajů Trustu přišel tento region za posledních deset let o více než 30 % lesního porostu. Kromě toho je další hrozbou pro obojživelníky smrtící houba. Proto je zachování stávajících biotopů tak důležité. Fond oslavil své 30. výročí uspořádáním aukce, v níž nabídl práva na pojmenování nejmenovaného druhu. Vítěz se rozhodl pojmenovat dešťovou žábu po Thunberg.

Gretina aktivita pro životní prostředí je příkladná a zaslouží si, aby žába pojmenovaná po ní vzbudila větší pozornost, protože její jméno je celosvětově známé,“ říká Mebert.

Organizace Rainforest Trust upozorňuje, že osud nově pojmenované žáby je spjat se změnou klimatu, protože rostoucí teploty ničí její životní prostředí.

Zdroj: treehugger.com, instagram.com