Podívejte se na úžasné video žraloků velrybích, kteří se nečekaně spojili s dalšími dravci, aby se najedli

Přidat na Seznam.cz

Skupina žraloků velrybích byla nedávno spatřena na úžasných podvodních záběrech, jak se ve skupině s dalšími dravci krmí návnadou, píše portál Good news network.

Největší ryba na světě běžně křižuje kolem a při pojídání drobné potravy vynakládá jen velmi málo energie, přičemž tento druh rychlého koordinovaného lovu je mořskými biology velmi špatně pochopen.

Podle záznamů dorůstá žralok velrybí délky až 18 m a váží mnoho tun. Jeho tlama je ale jen 150 cm dlouhá a žralokův krční otvor je velký jen asi jako grapefruit. To omezuje dostupnou potravu tohoto živočicha na krill a plankton, ale dokumentace z 21. století potvrdila, že na jídelníčku jsou také sardelky, návnady a dokonce i příležitostně chobotnice.

“Návnadové koule” jsou hejna malých rybek soustředěných do jediné neustále se pohybující masy, která slouží jako obranný mechanismus. Přitahují dravce nejrůznějších tvarů a na videu natočeném u útesu Ningaloo v západní Austrálii se žraloci velrybí krmí společně s potápějícími se klínoocasými, což je druh buřňáka, mohutnými tuňáky a kranasovitými i velrybami.

Je možné, že buď menší ryby koordinují své útoky na základě útoků dravých žraloků velrybích, ale spolupráce v přírodě je málokdy jednoproudá a je možné, že žraloci velrybí těží i z přítomnosti ostatních predátorů.

V čase 0:37 na videu je vidět, že nabíhajícímu žralokovi velrybímu dělá ocas tucet dalších hladových ryb, možná připravených zaměřit se na osamocenou rybu. Co za to žraloci velrybí dostanou, není známo.

Zdroj: youtube, goodnewsnetwork.org