Mají kočky menstruaci? Známe odpověď

Přidat na Seznam.cz

Mají kočky menstruaci? Jak vypadají kočky v říji? Kdy dostávají kočky menstruaci? Na všechno odpovíme.

Mají kočky menstruaci?

Kočky nemají menstruaci v tom smyslu, jak ji známe my. Určitě mají všechny stejné hormony, ale na rozdíl od lidí a psů u nich nedochází k automatické ovulaci. Kočky jsou indukované ovulátorky, což znamená, že nemají ovulaci, pokud ji nestimuluje kočičí kocour, píše web DailyPaws.

Domácí kočky a některé velké divoké kočkovité šelmy, jako jsou tygři a gepardi, jsou indukované ovulátory. Ostatní velké kočky, jako jsou lvi a levharti, jsou spontánní ovulátoři, což znamená, že jejich hormony nejprve spustí ovulaci, podobně jako u lidí. Když má kočka hormonální návaly, kterým také říkáme, že je v říji, nedochází také ke krvácení. Během cyklu říje jsou kočky připraveny k ovulaci, když jsou chovné, a tak jejich hormony způsobují, že mají náladu na sex.

Jak probíhá říje?

Behěm říje jsou vylučovány hormony z různých pachových žláz umístěných v určitých částech těla, jako je řitní otvor, tlapky, tváře, tlama, spodní část uší a čelo. Například když vám vaše kočička zabouchne hlavu, je to jistě projev náklonnosti, ale také zanechává stopu, aby všichni ostatní věděli, komu patříte, a mohli se s ní spojit za účelem dalšího pátrání.
Vítá vás tedy vaše kočka uvnitř najednou u dveří s větší ochotou? Ano, má vás ráda, ale v závislosti na svém věku se možná také snaží položit uvítací kobereček potenciálním nápadníkům tím, že zanechává feromonový vzkaz na dveřní zárubni.
Kočky v říji nejsou jemné a počestné mladé dámy. Potenciálně budou vyhledávat kocoura a mohou se chovat trochu bláznivě. Válejí se po podlaze, hlasitě vokalizují a mohou vrtět zadečkem téměř na kohokoli.

Co je přesně říje u koček?

Nejprve se aktivují hormony, které podněcují mladé samice k říji. Poté si všimnete veškerého jejího svůdného chování, které má nalákat partnera. Jakmile je samice v říji zapřažena samcem, ovuluje a hormony se opět změní, což způsobí, že se kočka dostane z cyklu říje.

Zdroj: dailypaws.com