Lanové mosty zachraňují nejohroženější opici světa

Přidat na Seznam.cz

Vědci postavili provazové mosty, aby pomohli gibonům na čínském ostrově Hainan rozšířit jejich teritorium. Mimořádně vzácné opice jsou ohroženy zmenšováním a znečišťováním svého životního prostředí, uvádí portál Nyheter.

Vědci a horolezci jako hrdinové

Tito stateční lidé, kterým se zželelo umírajících opic, se snažili postavit most. Povedlo se jim to díky lanům, která umístili mezi stromy. Čekalo se, že se opice rychle přemístí z ohrožených míst na čínský ostrov Hainan. Ale po šesti měsících se stalo něco jiného.

Giboni se naučili chodit přes most sem a tam. Giboni měli v pralese své teritoria a tak je logické, že se sem chtějí vrátit.

Giboni na pokraji vymření

Gibon hainanský je nejohroženější opicí na světě. Zbývá už jen asi 30 jedinců. Důvodem je především to, že přibližně 95 % tropického deštného pralesa, v němž opice žily, bylo zničeno.

Zajímavé a trochu nadějné je, že jakmile zavedete intenzivní opatření pro tyto extrémně ohrožené savce, výsledek bude brzy viditelný. Gibony ohrožuje ztráta přirozeného prostředí, za které je zodpovědná fragmentace prostředí, která začíná u lidí. Mezi ně patří změna klimatu, odlesňování a industrializace. To znamená, že se stanoviště druhů zmenšují a vzdalují. 

Bez úbytku biotopů nedochází k fragmentaci, protože jsou všechny prostory pohromadě. Tyto velmi konkrétní problémy s rozptylováním se stanou skutečným problémem až v momentě, kdy ztratíte velké množství stanovišť. To je moment, který ohrozí existenci hned několika živočišných druhů.

Vědci tvrdí, že bychom se nikdy neměli dostat do situace, kdy nám zůstane jen asi 30 jedinců určitého druhu. Bohužel se tak děje neustále, jako u těchto gibonů. Naše přírodní stanoviště jsou stále více fragmentovaná a problémem je i jejich velikost.

Zdroj: svt.se